Ό Χριστός άνελήφθη στους Ουρανούς καί ανύψωσε τήν αν­θρώπινη φύση, παρα­μένει όμως, ώς κε­φαλή τής Εκκλησίας καί διά τής ’Εκκλη­σίας στον κόσμο εργάζεται καί έπιτελεί τήν σω­τηρία τού κόσμου.

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή (του Τυφλού) 13 Μαίου 2018 μετά την Θ.Λειτουργία μεταβήκαμε στην όμορφη περιοχή Αγία Κυριακή κοντά στην Στενή Ευβοίας . Εκεί μέσα σε ένα γοητευτικό φυσικό περιβάλλον προσκυνήσαμε στον σπηλαιώδη Ιερό Ναό της Αγιας, γευματήσαμε και τσουγκρίσαμε τα κόκκινα αυγά μας ανταλλάσοντας τον Πασχάλιο Χαιρετισμό.

Το απόγευμα σταθήκαμε στην Ι.Μονή Παναγίας Μακρυμάλλης όπου χαιρετήσαμε το Θαυματουργό εικόνισμα της Θεοτόκου και την Αγίας Κάρα του Προστάτου των καρκινοπάθών Αγίου Παρθενίου επισκόπου Λαμψάκου.

Μετά την προσευχητική δέηση ο Καθηγούμενος της Μονής Αρχιμ.π.Ιάκωβος μας υποδέχθηκε και μας φιλοξένησε πνευματικά και υλικά. Αργά το απόγευμα απολαύσαμε το παγωτό,τον καφέ και το αναψυκτικό μας στην όμορφη Νέα Αρτάκη.