Η άποψη "πιστεύω στον Θεό με τον δικό μου τρόπο" οδηγεί σε μιαν άλλη άποψη "έλα μωρέ.. Τι Ιησούς, τι Αλλάχ, τι Βούδας... Όλοι οι άνθρωποι στον ίδιο Θεό πιστεύουμε"..

Όχι, δεν πιστεύουμε όλοι οι άνθρωποι στον ίδιο Θεό. Αυτή είναι η πιο σκοτεινή πλάνη που θα μπορούσε μυαλό ανθρώπου να σκεφτεί.

Δεν είναι θέμα ανεκτικότητας/ρατσισμού ή κάτι άλλο: ή πιστεύουμε ή δεν πιστεύουμε. Το Σύμβολο της Πίστης -που τόσες φορές επαναλαμβάνουμε- δεν αφήνει κανένα ερώτημα αναπάντητο.

Όποιος ομολογήσει άλλωστε τον Χριστό μπροστά στους ανθρώπους, ο ίδιος ο Χριστός θα τον ομολογήσει μπροστά στον Ουράνιο Πατέρα (Ιω. ι', 32).

Ιάσων Ιερομ.