Αρχική » Ενοριακά Νέα

Tην Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως 11 Μαρτίου 2018 το απόγευμα μεταβήκαμε στην Ι.Μονή Παναγίας Ελεούσης Ξυνιάδος Δομοκού όπου τελέσθηκε ο Κατανυκτικός Εσπερινός στο Καθολικό της Μονής και με σεβασμό προσκυνήσαμε την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας μας η οποία βρέθηκε εκεί την δεκαετία του ’50 με την συμβολή του σημερινού Ηγουμένου της Μονής και Κτήτορος αυτής Γέροντος Αθανασίου όταν  ήταν οχτάχρονο παιδί και αξιώθηκε να διακονήσει αυτό το γεγονός.

Στην συνέχεια στο Αρχονταρίκι της Μονής ο Γέρων Αθανάσιος με τον απλό και κατανοητό λόγο του μας αφύπνησε πνευματικά και μας καθοδήγησε στην πνευματική ζωή με καθημερινά παραδείγματα από περιστατικά που ο ίδιος έζησε κατά την πενηντάχρονη σχεδόν ιερατική  του Διακονία.