Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την χάρη του Θεού εορτάσμε και φέτος την Δεύτερη Κυριακή των Νηστειών 4 Μαρτίου 2018 την Πανήγυρη του Αριστερού Κλίτους του Ναού μας το οποίο είναι από το 2002 αφιερωμένο στην μνήμη των Βοιωτών Αγίων μας. Την παραμονή έγινε η υποδοχή της Αγίας Κάρας του Οσίου Σεραφείμ εκ της Ι.Μονής Δομβούς την οποία εκόμισε ο Προηγούμενος Γέρων Παχώμιος Μοναχός. Ακολούθησε Μέγας Εσπερινός με αρτοκλασία.

Το πρωί της Κυριακής τελέσθηκε Πανηγυρική Θεία Λειτουργία ενώ το απόγευμα στις 5.00 μ.μ η Παράκληση και στις 7.00 μ.μ ο Κατανυκτικός Εσπερινός με θείο Κήρυγμα από τον Καθηγούμενο της Ι.Μονής Δομβούς Πανοσιολ. Αρχιμ.π.Νεκτάριο.

Την Δευτέρα 5  Μαρτίου 2018 το πρωί τελέσθηκε η Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία και ο Αγιασμός. Στις 11.00 π.μ εψάλη η Παράκληση και ο Πνευματικός Θησαυρός επέστρεψε στην Ι.Μονή όπου ευλαβώς φυλάσσεται.

Στίς Ι.Ακολουθίες συμπροσευχήθηκε μαζί μας και ο Μοναχός Μακάριος Γέροντας της Ι.Καλύβης Αγ.Χαραλάμπους Καυσοκαλυβίων Αγίου Όρους και πολλοί πιστοί που προσήλθαν να λάβουν την ευχή και την ευλογία του Οσίου.