Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πότε Σε είδαμε;Και σήμερα, Χριστέ Σε βλέπουμε.

Αλλά κάνουμε, πως δεν Σε βλέπουμε. Σε βλέπουμε, όταν την αγάπη βλέπουμε, όταν την αγάπη ζούμε, όταν την αγάπη προσφέρουμε.

Αγάπη! Πως σε λένε;-Με λένε ψωμί στους πεινασμένους. Αγάπη! Πως σε λένε; -Με λένε νερό στους διψασμένους. Χαρά στους πληγωμένους.

Αγάπη! Πως σε λένε;
-Με λένε επίσκεψη στους ασθενείς, στους χώρους του ανθρώπινου πόνου.Αγάπη! Πως σε λένε;
-Με λένε στέγη στους αστέγους. Απεξάρτηση για τους εξαρτημένους.
Αγάπη! Πως σε λένε;
-Με λένε προτεραιότητα. Πρώτη εγώ θέλω να ‘μαι, ενώ σεις τελευταία με κατατάσσετε.
Αγάπη! Πως σε λένε;
-Με λένε παράδεισο! Τον αδελφό σας, που τον βλέπετε, αν δεν τον βοηθάτε, το Θεό, που δεν Τον βλέπετε, πως λέτε ότι Τον αγαπάτε; (Α΄ Ιωάν. 4,20).
Όποιος δεν είδε το Χριστό εδώ, στο πρόσωπο των πονεμένων, δεν θα Τον δει εκεί, ως πρόσωπο της Θεότητος.
Αγάπη! Πως σε λένε;
-Με λένε Χριστό! Τα μάτια, που μ’ αυτά βλέπετε το Χριστό, είναι τα δικά μου μάτια.
Αγάπη! Πάρε μας στα φτερά σου! Χάρισέ μας τη δική σου παρρησία, ώστε ν' αξιωθούμε εκείνου του «Δεῦτε οἱ εὐλογημένοι τοῦ Πατρός μου...».
Πηγή:xristianos