Όσοι δεν ασχολήθηκαν ποτε με την άθληση ή όσοι γυμνάζονται μια στο τοσο πιθανότατα δεν θα καταλάβουν. Πισω απο κάθε αθλητή υπαρχει μια χαμένη παιδική κι εφηβική ηλικία. Ειναι τα ξενύχτια που δεν έζησε γιατι είχε προπονηση το πρωι, γιατι είχε προετοιμασία.. ειναι οι εκδρομές που δεν ήρθε για να μην χάσει προπονηση. Πισω απο κάθε αθλητή βρίσκονται Σαββατα πρωι χωρίς ξεκουραση, γιατι η Σαββατιάτικη προπονηση ειναι παντα νωρις. Βρίσκονται αυστηροί κανόνες διατροφής που δεν επιτρέπεται η κατανάλωση οποιασδήποτε τροφής.Βρίσκεται η καθημερινή προσπαθεια για κατι που οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν. Και ειναι αυτο το "ελα μωρε, τι θα γίνει άμα δεν πας μια ημερα για προπονηση;" που λένε φίλοι και γνωστοί που διαφέρει τους αθλητές απο τους μη αθλητές.Ο μη αθλητής δεν θα καταλαβει οτι οι προπονησεις  εχουν μια συνεχεια, μια ακολουθία, την οποια αν χαλασεις θα καταπονήσεις το σώμα σου περισσοτερο ή λιγοτερο απ'οσο πρεπει. Και το ποσο πρεπει να κουράσεις τον οργανισμό σου δεν ειναι παντα σταθερό. Εξαρτάται απο το αν βρίσκεσαι σε περίοδο προετοιμασίας ή οχι, απο το αν ακολουθούν αγώνες ή απο το αν ο προπονητης σου σε ξεκουράζει για κάποιο λόγο.

Δεν θα καταλαβει επισης οτι για εσενα αυτές οι προπονησεις ειναι καθημερινότητα και ψυχοθεραπεία. Γιατι για καποιον που το βλεπει απ'εξω ειναι παράλογο που δεν θες να αφήσεις μια προπονηση να πας για ενα καφε. Για σένα ομως βγάζει ολα τα νοήματα του κοσμου κι ας έρχονται μερες που εκεινος ο καφές μοιάζει φοβερά ελκυστικός.Και πισω απο μια μικρη ή μεγάλη επιτυχία του κάθε αθλητή, βρίσκονται  ώρες υδρωτα και κούρασης, βρίσκονται στιγμες απογοήτευσης ή μικρές αποτυχίες, στερήσεις, άγχος. Γιατι αυτη η τοσο προγραμματισμένη ζωη, ο εκάστοτε στόχος και η επίτευξη του σε ωριμάζουν, σε καθιστούν υπεύθυνο για την πορεία σου, για την προσωπικη επιτυχία ή αποτυχία σου. Μαθαίνεις απο πολυ νωρις να αναλαμβάνεις ευθύνες και να ψάχνεις πρωτα στον εαυτό σου για πιθανά λάθη, να μην κατηγορείς τους άλλους.

Γι'αυτο αν παρακολουθήσεις καποιον αγωνα οποιουδήποτε αθλήματος, χειροκρότησε τους ασχέτως του αποτελέσματος, ανεξάρτητα απο το αν έπαιξαν καλα, αν έπιασαν το όριο, αν έχασαν ή αν κέρδισαν. Χειροκρότησε τους για την προσπαθεια και την επιμονή τους. Για οσα συνειδητά επιλέγουν να χάσουν, για να κυνηγήσουν εναν προσωπικό στοχο, για την αποφασιστικότητα και την τοσο συγκροτημένη σκέψη. Α! Και κανε μου μια χάρη. Αν τους δεις απο κοντα μην τους ξανά ρωτήσεις τι θα γίνει αν χάσουν προπονηση, ειναι μεγάλη αξία.

Μαρία Γκούμπλια

Γυμνάστρια