Ό Χριστός άνελήφθη στους Ουρανούς καί ανύψωσε τήν αν­θρώπινη φύση, παρα­μένει όμως, ώς κε­φαλή τής Εκκλησίας καί διά τής ’Εκκλη­σίας στον κόσμο εργάζεται καί έπιτελεί τήν σω­τηρία τού κόσμου.

Πέρασε ακόμη μια εβδομάδα στον αγώνα για την ζωή. Κουράστηκες! Απόκαμες!!Φορτωμένος με χιλιάδες καθημερινές φροντίδες.Αλλά σήμερα είναι Κ υ ρ ι α κ ή: Zήσε αυτή τη μέρα διαφορετικά από τις άλλες. Οι καμπάνες που κτυπούν σε προσκαλούν.Δεν έχεις μόνο βιολογικές ανάγκες. ΄Εχεις και πνευματικές. Τελικός προοριμός σου και πατρίδα σου είναι ο ουρανός.
"Δεύτε προς με πάντες οι κοπιώντες και πεφορτισμένοι κάγώ αναπαύσω υμάς". (Ματθ. 11.28)"Ελάτε κοντά μου, όλοι όσοι είστε κουρασμένοι και φορτωμένοι, και εγώ θα σας ξεκουράσω."Αυτή είναι η ανοιχτή πρόσκληση του Κυρίου μας στον κάθε ένα μας.  Μια πρόσκληση για όλους τους ανθρώπους της γης.
Σήμερα είναι Κυριακή! ! !Σήμερα αφιερωμένη στον Κύριο, και στην ψυχή σου. Ο Κύριος σε περιμένει στον Ιερό Ναό της Ενορίας σου.

Πηγή:leimwnas