Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τηρώντας μια παράδοση χρόνων την Κυριακή μετά την εορτή της  Υπαπαντής (του Ασώτου) 4 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήσαμε Εορταστική Εκδήλωση εις Τιμήν των Μητέρων της Ενορίας μας .Μετά την Θ.Λειτουργία μεταφερθήκαμε στον Γοργοπόταμο Φθιώτιδος όπου σε γνωστό Εστιατόριο της περιοχής γευματίσαμε και  διασκεδάσαμε.Κατά την διάρκεια του ταξιδίου απευθυνθήκαμε στις Κυρίες με επίκαιρη ομιλία.

Κατά την διάρκεια του γεύματος προσφέρθηκαν τα αναμνηστικά δώρα τα οποία δέχθηκαν με χαρά όλες οι Κυρίες μας. Αργά το απόγευμα επισκεφθήκαμε την Γυναικεία Ι.Μονή Γενεθλίου της Θεοτόκου Δαμάστας όπου προσκυνήσαμε την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας  μας. Στο κατανυκτικό Καθολικό της Μονής τελέσθηκε ο Εσπερινός από τον Εφημέριο της Μονής π.Ευστάθιο Τζιβάρα και η αρτοκλασία υπέρ υγείας των Ορθοδόξων Μητέρων.

Η Γερόντισσα Ιωάννα μας υποδέχθηκε και μας ξενάγησε στο Μοναστήρι της και μας προσέφερε πνευματική και υλική φιλοξενία.Κατά την διάρκεια της επιστροφής έγινε δωρεάν κλήρωση με δώρο την Εικόνα της Παναγίας της Δαμάστας την οποία μας προσέφερε ευγενώς η Γερόντισσα.Την εικόνα με συγκίνηση έλαβε η κ.Φαίη Μπαιραμίδη Μουσουλμάνα στο Θρήσκευμα ενώ τον λαχνό τράβηξε η μικρότερη κυρία της συντροφιάς μας η Αθανασία.