Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Κάποιος ιερέας μου είπε πρίν χρόνια: Ξέρω πως οι περισσότεροι που έρχονται να παρακολουθήσουν την Κυριακάτικη Θεία Λειτουργία, είναι εκεί μόνον με το σώμα τους. Το μυαλό τους ταξιδεύει στα καθημερινά ζητήματα τους. Κάποιοι σκέφτονται ακόμα και το ποδόσφαιρο ενώ οι γυναίκες θέματα του σπιτιού....

Μπορει λοιπόν αυτοί να μην συμμετέχουν πνευματικά στο γεγονός, ωστόσο όπου κι αν τρέχει το μυαλό τους, η ψυχή τους παίρνει αυτό που πρέπει να πάρει και ενώνεται μυστικά με Τον Κύριο,,,.

Οπότε αυτό που έχει σημασία είναι να έρθουν και από εκεί και μετά ο Χριστός θα κάνει το θείο έργο Του. Αγγίζει την ψυχή τους χωρίς οι ίδιοι να το αισθάνονται και φεύγουν πλήρεις ευλογίας!!

Αναστασία Αυγερινού