Τίποτα στὸν κόσμο δὲν εἶναι τόσο φοβερά μεταδοτικό, ὅσο ἡ κακή διάθεση. (Κἀρολος Ντίκενς)

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Παλαιά δεν εχρησιμοποιούσαν οι πατέρες ζώα δια την μεταφοράν οικοδομικών υλικών και αποσκευών. Ολα μετεφέροντο εις τον ώμον. Και μάλιστα εις τα ανηφορικά μονοπάτια των Ασκητών. Μία βραδιά με την βοήθεια της Παναγίας έφερεν εις την πλάτη του ο γέρων Α...από τον αρσανά των Καυσοκαλυβίων έως το σπίτι του έναν τόνον σταφύλια.

Μέχρι το πρωί εκουβαλούσε. Άλλην φοράν 500 δοχεία άμμο. Σαράντα δύο φορές ανέβηκε εις την κορυφήν του Άθωνος δια να βοηθήσει την οικοδομή της Εκκλησίας της Μεταμορφώσεως. Συχνά ήρχοντο εις τα χέρια του πουλάκια που τα ετάιζε εις τον περιποιημένο κήπον του, γέμοντα πάσης φύσεως άνθη και κρίνα.Ο αείμνηστος υπεραιωνόβιος γέρων Βαρλαάμ της ι.Μονης Ξενοφώντος ποτέ δεν άναβε θερμάστραν εις το κελλί του κατά τον χειμώνα.Έκανε 800 γονυκλισίες την ημέραν. Δια στρωμνήν είχε μιαν κουρελού. Ποτέ δεν είχε ιδεί το πρόσωπον του εις τον καθρέπτην. Όταν κάποτε τον εφωτογράφησαν με το ραβδί του και είδε την φωτογραφία, ειπε: "Ποιός είναι αυτός, που μου πήρε το ραβδί μου;"...

ΑΘΩΝΙΚΌΝ ΓΕΡΟΝΤΙΚOΝ