Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή των Προπατόρων 17 Δεκεμβρίου 2017 μεταβήκαμε στον Μοναδικό στην Ελλάδα και την απανταχού Ορθοδοξία, Ιερό Ενοριακό Ναό Οσίου Νείλου του Μυροβλύτου Πειραιώς όπου ενώπιον του Ιερού Λειψάνου του Προστάτου της Ενοριακής Κοινότητος , του Αγίου Ιερομάρτυρος Βλασίου του εν Σκλαβαίνοις και της εμβάδος του Αγίου Διονυσίου τελέσθηκε δέησις και ο Αιδεσιμολ. Προϊστάμενος του Ναού Πρωτ.π.Δημήτριος Μπάτσης μας μίλησε για τον Όσιο, την ιστορία του Ναού και την πλούσια δράση της Ενορίας ενώ στο  υπόγειο Αρχονταρίκι φιλοξενηθήκαμε με πολύ αγάπη από τις Κυρίες της Ενορίας.

Αμέσως μετά φθάσαμε στην Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων Πειραιώς ‘’Ο Καλός Ποιμήν’’ και πήραμε αγάπη από τα 26 παιδιά που μένουν εκεί και με την φροντίδα της διοικήσεως του Προέδρου κ. Ποιμενίδη και της Διευθύνουσας κ.Κουζούμη, απολαμβάνουν τα όσα οι οικογένειες τους δεν κατάφεραν να τους προσφέρουν.

Προσπαθήσαμε να συμπαρασταθούμε στο σπουδαίο έργο που επιτελείται με είδη ενδύσεως, υποδύσεως, προσωπικής καθαριότητος και υγιεινής, παιχνίδια, φάρμακα, γλυκίσματα κ.α τα οποία προσέφεραν αρκετοί δωρητές  αλλά και φρόντισε για την αγορά τους το ''Ενοριακό Ταμείο Αλληλεγγύης''.