Αρχική » Ενοριακά Νέα

Το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Νέας Ιωνίας τελέσθηκε η εις Διάκονον Χειροτονία του Σωτηρίου Σίννη ο οποίος μετονομάσθηκε  απο τον τελετουργό Σεβ.Μητροπολίτη Καρπάθου και Κάσου κ.Αμβόσιο, σε Ιωακείμ εις Τιμήν του Γέροντος Μητροπολίτου Χαλκηδόνος του Οικουμενικού Πατριαρχείου Ιωακείμ.

Στην χαρά της προσωπικής Πεντηκοστής του π.Ιωακείμ συμπροσευχήθηκε και ο Σεβ.Μητροπολίτης Ν.Ιωνίας κ.Γαβριήλ με αρκετούς κληρικούς του καθώς και πολλοί  συγγενείς, φίλοι και συγχωριανοί του απο το Καπαρέλλι Θηβών. Επίσης συμμετείχε και μικρή αντιπροσωπεία απο την Ενορία μας θέλωντας να ενισχύσει προσευχητικά τον Νέο Κληρικό ο οποίος τα τρία τελευταία χρόνια συνδέθηκε μαζί μας και βοήθησε πολύ στην Διακονία του Ναού.Ο π.Ιωακείμ θα διακονήσει την Εκκλησία στην Ακριτική Μητρόπολη Καρπάθου και Κάσου.

Αναφωνούμε με χαρά το Άξιος! Καλή δύναμη και ευλογημένη διακονία.