Αρχική » Ενοριακά Νέα

Mε ιδιαίτερη χαρά τελέσαμε την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2017 την Αγρυπνία για την Σύναξη της Θαυματουργού Εικόνος της Παναγίας της Γεροντίσσης Αντίγραφο της οποίας φυλάσσεται στο Ι.Βήμα του Ναού μας πίσω από την Αγία Τράπεζα.

Κατά την διάρκεια της τελέσθηκαν οι Ακολουθίες Θ.Μεταλήψεως, Μικρού Αποδείπνου μετά των Χαιρετισμών, Μεγάλου Εσπερινού, Όρθρου και της Θ.Λειτουργίας.Περί το τέλος αυτής ενώπιον της Εορταζούσης Εικόνος ειπώθηκε η ειδική Ευχή προς την Θεοτόκο ένώ όλοι οι άνδρες με τάξη και ευλάβεια εισήλθαν στο Ιερό και χαιρέτησαν το Εικόνισμα.

Μετά την διανομή του Αντιδώρου στο Αρχονταρίκι μας,  με την άοκνη φροντίδα των Κυριών του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης'', παρετέθη Τράπεζα  επιγείων αγαθών, για τον κόπο της Αγρυπνίας.