Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με τις Αρχιερατικές Ευλογίες και τις Άδειες εκ μέρους των Σεβ.Μητροπολιτών Θηβών και Λεβαδείας κ.Γεωργίου του και Ποιμενάρχου μας και Χαλκίδος κ.Χρυσοστόμου και ύστερα από την επιθυμία που εξέφρασε το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο του Ιερού Ναού Αγίων Σπυρίδωνος και Γεωργίου Χαλκίδος δια του Ιερατικού Προϊσταμένου του Αιδεσιμολ.π.Ιωάννου Γκρινιάρη (ο οποίος με τους εκλεκτούς συνεργάτες του εκοπίασε με αγάπη και ευλάβεια πολλή κατά τις ημέρες της προετοιμασίας της υποδοχής  αλλά και κατά τις ημέρες της παραμονής του Ι.Λειψάνου στον περικαλλή Ναό του)  μεταφέρθηκε το Ιερό Λείψανο του Αγίου μας το τριήμερο 24 -26 Νοεμβρίου 2017 με σκοπό την ενίσχυση των πιστών Ενοριτών και την πνευματική τους τροφοδοσία με την ευκαιρία της Σαρακοστής των Χριστουγέννων.

Τον Θησαυρό της Ενορίας μας υποδέχθηκε ο Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ι.Μητροπόλεως Χαλκίδος Παν.Αρχιμ.π.Φιλόθεος Θεοχάρης με την συμμετοχή και άλλων Κληρικών της Πόλεως και πλήθους φιλάγιων πιστών. Κατά το τριήμερο αυτό τελέσθηκε πλήθος Ιερών Ακολουθιών (Θ.Λειτουργίες, Αγρυπνία, Παρακλήσεις, Ευχέλαιο, Αγιασμός)στις οποίες οι πιστοί προσήλθαν για να χαιρετήσουν τον Οσιομάρτυρα Νικόλαο μας και να λάβουν την ευχή και και την Ευλογία του. Ανάμεσα τους και η Ενορία Παναγίας Παραβουνιωτίσσης Ερέτριας με τον Εφημέριο της Αιδεσιμ.π.Χαράλαμπο και τον Πολιό Κληρικό της Μητροπόλεως μας  Αιδεσιμολ.Πρωτ. π.Δημήτριο Πιλάτη ο οπίος ομίλησε για τον Άγιο αφού τον διακόνησε  στον Ι.Ναό του στο Εγκλεζονήσι Δροσιάς.

Η αναχώρηση έγινε την Κυριακή το απόγευμα με την συμμετοχή Ενοριτών μας που ταξίδεψαν στην Χαλκίδα για τον σκοπό αυτό, την επιστροφή του Ι.Λειψάνου δηλ. στον Φερώνυμο Ναό μας.

Ευχαριστίες πολλές οφείλονται στον Εκκλ.Επίτροπο μας Δημήτριο και τον υιό του Εμμανουήλ Ασήμου καθώς και στους Λουκά και Αικατερίνη Λαλιώτη για τους κόπους τους  κατά την διακονία του Αγιαστικού και Πνευματικού αυτού Γεγονότος.