Ήταν κάποιος από τους πατέρες που καταγόταν από ξένη χώρα και έλεγε την ακόλουθη παραβολή.
Στη χώρα μου φτιάχνουν κάποιον ειδικό λάκκο για να παγιδεύουν λιοντάρια. Μέσα σε έναν τέτοιο συνέβη να πέσει μια αλεπού, και παρ’ όλο που προσπάθησε απεγνωσμένα, δεν μπόρεσε να ανεβεί από εκεί. Αργότερα ήρθε εκείνος που έφτιαξε το λάκκο για να δει μήπως έπεσε τίποτε ,μέσα σε αυτόν και βρήκε την αλεπού. Μηχανεύτηκε τότε η αλεπού να μείνει ξαπλωμένη σαν ψόφια. Ο άνθρωπος κατέβηκε, την έπιασε από την ουρά και την έριξε έξω. Και αυτή έτρεξε και έφυγε.

Μετά από λίγες μέρες ξαναπέρασε η αλεπού και είδε άλλη αλεπού πεσμένη μέσα στον ίδιο λάκκο. Και βλέποντάς την να πηδά από δω και από εκεί και να μην μπορεί να ανεβεί,της λέει: “ Και εγώ πολύ προσπάθησα πηδώντας εδώ και εκεί, και να δεν νέκρωνα τον εαυτό μου, δεν θα γλύτωνα”.Και μεις λοιπόν, αδελφοί, αν θέλουμε να γλυτώσουμε από τις παγίδες του διαβόλου, ας νεκρώσουμε τα θελήματά μας και με τη χάρη του Κυρίου θα σωθούμε.

Άγνωστες σελίδες του ΓΕΡΟΝΤΙΚΟΥ