Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Μου 'πε ένας φίλος μου ότι κάνει μια ώρα προσευχή το πρωί. Και μία ώρα το βράδυ. Κι όλη μέρα νιώθει το Θεό δίπλα Του, όπως νιώθεις το άρωμα που φοράς, χωρίς να το σκέφτεσαι με άγχος ή πίεση. Απλά το... μυρίζεις και σου ' ρχονται ριπές δηλωτικές της παρουσίας του.

Ο φίλος μου αυτός έχει γυναίκα και παιδιά, και δουλειές, και δεν είναι παπάς ή επαγγελματίας του είδους. Είναι ένας απλός άνθρωπος, σύγχρονος, μοντέρνος, ωραίος.

Και καθόλου ¨θεούσος¨. Και είναι τόσο μπροστά. Ζηλεύω... Μοιάζω με τα παιδιά που βλέπουν τα παιχνίδια στις βιτρίνες και ζηλεύουν και τα θέλουν όλα. Θεέ μου, άγγιξέ με και πάρε μου την τεμπελιά.

Κ.