Αρχική » Ενοριακά Νέα

Υπο βροχή, έγινε η Υποδοχή της Θαυματουργού Εικόνος της Αγίας Θεοπρομήτορος Άννης το Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2017 την οποίαν εκόμισε ο Γέρων της Ι.Μονής Αναλήψεως του Σωτήρος Σκούτων Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τανάγρας κ.Πολύκαρπος.

Αμέσως ακολούθησε ο Μεγάλος Αρχιερατικός Εσπερινός με αρτοκλασία και Θείο Κήρυγμα. Το πρωί της Κυριακής μετά την ΠανηγυρικήΘ.Λειτουργία τελέσθηκε η Δοξολογία για την ανάμνηση του Θαύματος της Σωτηρίας της Ενορίας μας από τους Ναζί τον Οκτώβριο του 1943 τη προστασία του Οσιομάρτυρος Αγίου Νικολάου του Νέου. Το απόγευμα μετά τον Εσπερινό εψάλη η Παράκληση στην Αγία Άννα και το πρωί της Δευτέρας τελέσθηκε η Θεία Λειτουργία. Το μεσημέρι στις 4.00 αφού εψάλη ο Εσπερινός και η Παράκληση με την συνοδεία 60 περίπου πιστών μεταφέραμε το εικόνισμα στην Ι.Μονή Αναλήψεως Σκούρτων όπου την υποδέχθηκαν ο Θεοφιλέστατος ,η Γερόντισσα Ευπραξία και οι αδελφές της Μονής.

Μετά το Μοναστηριακό κέρασμα ξεναγηθήκαμε στους χώρους της Μονής, στην κατακόμβη του Τιμίου Προδρόμου και στο ανεγειρόμενο Καθολικό  όπου θαυμάσαμε την καλαισθησία, το μεράκι και τον ζήλο του Κτήτορος Γέροντος Πολυκάρπου για το Μοναστήρι του αλλά και ωφεληθήκαμε από την διδαχή του την οποία άφθονα μας προσέφερε.