Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Θα πεις ίσως πολλά ψέμματα στον εαυτό σου τον ίδιο, μέχρι να ‘ρθει η στιγμή που θα δεις κατάματα την αλήθεια σου.Την όποια σου αλήθεια.Ψυχολογική,συναισθηματική,επαγγελματική,αποφάσεων, ταυτότητας. Δεν γίνεται αλλιώς.
Γι’ αυτό ζεις. Γι’ αυτή την αλήθεια. Ώσπου να γίνει αυτό, όμως, θα παίξει πολλή υποκρισία και μπόλικη προσποίηση. Ίσως και πολλή θεία Κοινωνία, μα χωρίς καμία κοινωνία με τον αληθινό Θεό. (βλ Ιούδας…)
Πολλή ευλάβεια, μα χωρίς ανάπαυση ψυχής.
Πολλή βιτρίνα, μα χωρίς περιεχόμενο και ουσία. Πολλή δήθεν κατάσταση, χωρίς εσωτερική ανάσταση. Πολύ λιβάνι, που θα θολώνει χειρότερα της ψυχής το τοπίο. Λίγοι τα νιώθουν ίσως αυτά. Μα δεν πειράζει. Όσοι. Οι άλλοι, χαρούμενοι παίζουμε με τα κουβαδάκια μας, ενώ το μεγάλο κύμα που θα γκρεμίσει τους ψεύτικους πύργους και τα παλάτια που χτίζουμε στην άμμο πλησιάζει.

Α Κ.