Στο πλήθος τῶν χριστιανικῶν αἱρέσεων, ποὺ δροῦν τόσο στὴν πατρίδα μας, ὅσο καὶ παγκοσμίως, ἀνήκουν καὶ οἱ αὐτοαποκαλούμενοι ὡς Πεντηκοστιανοί. Μὲ τὸν ὅρο Πεντηκοστιανοὶ ὀνομάζονται διεθνῶς, μαζὶ μὲ πλῆθος ἐπιμέρους προσδιορισμῶν, ἑκατοντάδες ἀκραῖες ὁμάδες τοῦ προτεσταντικοῦ χώρου, πολλὲς ἐκ τῶν ὁποίων εἶναι καὶ ἀντιτριαδικές. Βασικὰ γνωρίσματα τοῦ ἐν λόγῳ αἱρετικοῦ κινήματος εἶναι ἡ ὑποτιθέμενη γλωσσολαλιά, οἱ δῆθεν θεραπεῖες ἀσθενῶν, οἱ προφητεῖες, κ.ἄ. Αὐτὰ τὰ γνωρίσματα, σύμφωνα μὲ τὶς κακοδοξίες τους, εἶναι ἐκδηλώσεις τοῦ «Βαπτίσματος μὲ ῞Αγιο Πνεῦμα».

Βασική πτυχή, ὅμως, τῆς πεντηκοστιανῆς πλάνης εἶναι καὶ τὸ «χάρισμα» τῆς προφητείας, τὸ ὁποῖο ἔχει κατεξοχὴν ἐσχατολογικὸ προσανατολισμό. ῾Ο ἐσχατολογικὸς προσανατολισμὸς τῶν πεντηκοστιανῶν «προφητειῶν» εἶναι ἄμεσα συνδεδεμένος μὲ ἕνα ἀκόμα ἐκβιαστικὸ ψυχολογικὸ γεγονός· αὐτὸ εἶναι ἡ ἐπιστροφὴ τοῦ Χριστοῦ μιὰ ἀκόμα φορὰ πρὶν τὴν Δευτέρα Παρουσία Του, γιὰ τὴν «ἁρπαγὴ τῆς ᾿Εκ- κλησίας» στοὺς οὐρανοὺς πρὶν τὴν ἔλευση τοῦ ᾿Αντιχρίστου, σύμφωνα μὲ μιὰ ἄλλη πλανεμένη δοξασία τους. ῾Ως ἐκκλησία, βεβαί- ως, ἐννοοῦν τοὺς ἑαυτούς τους.Σχετικὰ μὲ τὴν πεντηκοστιανὴ διδασκαλία τῆς ἔλευσης τοῦ Χριστοῦ γιὰ τὴν «ἁρπαγὴ τῆς ᾿Εκκλησίας», ἔχει ὑπάρξει ἕνας ἀριθ- μὸς ψευδοπροφητειῶν ἀπὸ Πεντηκοστιανούς. Καὶ αὐτὸ τὸ γεγονὸς ἐπιβεβαιώνει τὴν πραγματικότητα, ὅτι τὸ πνεῦμα τὸ ὁποῖο λαμβάνουν καὶ εἶναι ἡ πηγὴ τῶν ἀποκαλύψεών τους, εἶναι ὄχι τὸ ῞Αγιο Πνεῦμα, ἀλλὰ τὸ πνεῦμα τῆς πλάνης. Απο τὸ πλῆθος τῶν περιπτώσεων, θὰ ἀναφέρουμε τρία χαρακτηριστικὰ παραδείγματα, δύο ἀπὸ τὴν ῾Ελλάδα καὶ ἕνα ἀπὸ τὶς Η.Π.Α.

α. ῾Ο ἱδρυτὴς τῆς ᾿Ελευθέρας ᾿Αποστολικῆς ᾿Εκκλησίας τῆς Πεντηκοστῆς, ἰσχυρίζονταν τὸ 1982, ὅτι τὰ δέκα κέρατα τοῦ θηρίου τῆς ᾿Αποκάλυψης (᾿Αποκ. 13, 1), ἦταν τὰ δέκα κράτη τῆς τότε Ε.Ο.Κ., ποὺ ποτὲ δὲν θὰ γίνουν περισσότερα. Μάλιστα, ἔλεγε ὅτι θὰ διοικήσουν τὸν κόσμο μὲ ἡγέτη τὸν ᾿Αντίχριστο, ποὺ εἶναι ῞Ελληνας, γι᾿ αὐτὸ ἡ ἁρπαγὴ ἰσχυρίζονταν, θὰ γίνει στὶς μέρες μας (Βλ. Πρωτοπρεσβυτέρου ᾿Αντωνίου ᾿Αλεβιζόπουλου, ᾿Εγχειρίδιο Αἱρέσεων καὶ Παραχριστιανικῶν ῾Ομάδων, 19912, σσ. 218-219). Θὰ ἀφήσουμε τὴν ἐν λόγῳ ψευδοπροφητεία ἀσχολίαστη, ὑπενθυμίζοντας μόνο, ὅτι τὰ μέλη τῆς Εὐρωπαϊκῆς ῞Ενωσης ἔγιναν εἰκοσιπέντε [ἀπὸ τοῦ ᾿Ιανουαρίου 2007, εἴκοσι ἑπτά].

β. ᾿Απὸ τὶς πλέον, ὅμως, χαρακτηριστικὲς ψευδοπροφητεῖες ῾Ελλήνων Πεντηκοστιανῶν, ἦταν οἱ ἰσχυρισμοί τους στὴν ἐφημερίδα τους τὸν «Χριστιανισμὸ» τὴν 1-1-1991, ὅτι μέσα στὴ δεκαετία τοῦ 1990 ἐπρόκειτο νὰ συμβοῦν τρία πολὺ μεγάλα γεγονότα. Πρῶτον, θὰ γίνει ἡ ἁρπαγὴ τῆς ᾿Εκκλησίας στοὺς οὐρανούς. Δεύτερον, θὰ ἔλθει ὁ ᾿Αντίχριστος καὶ θὰ βασανίσει ὅλους τοὺς ἀνθρώπους, ποὺ δὲν ἔχουν γίνει Πεντηκοστιανοὶ καὶ δὲν ἔχουν γλωσσολαλήσει, καθὼς δὲν θὰ λάβουν μέρος στὴν ἁρπαγή. Καὶ τρίτον, θὰ γίνει ὁ τρίτος παγκόσμιος πόλεμος. Φυσικὰ τίποτα δὲν πραγματοποιήθηκε ἀπὸ τὰ προφητευόμενα, ἐπιβεβαιώνοντας ἔτσι τὸν λόγο τοῦ Κυρίου, ὅτι οἱ ψευδοπροφῆτες θὰ ἀποκαλύπτονται ἀπὸ τοὺς καρπούς τους (Ματθ. 7, 15-20).

γ. ᾿Απὸ τοὺς ξένους Πεντηκοστιανούς, ἡ πλέον κλασσικὴ περίπτωση πεντηκοστιανοῦ ψευδοπροφήτη εἶναι τοῦ ᾿Αμερικανοῦ Ε. Whisenant. Τὸ βιβλίο του μὲ τίτλο «᾿Ογδόντα-ὀκτὼ λόγοι γιὰ τοὺς ὁποίους ἡ ῾Αρπαγὴ θὰ γίνει τὸ 1988» (Eighty-eight Reasons Why the Rapture will be 1988, Little Rock, 1988), πούλησε στὶς Η.Π.Α. πάνω ἀπὸ 4 ἑκατομμύρια ἀντίτυπα. ῞Οταν φυσικὰ διαψεύστηκε, μὲ κωμικὲς δικαιολογίες γιὰ τὴν ἀποτυχία του, ἐξέδωσε ἕνα νέο βιβλίο μὲ τίτλο «῾Η τελευταία κραυγή. ᾿Αναφορὰ στὴν ῾Αρπαγὴ τοῦ 1989», πουλώντας ἐπιπλέον κάποιες χιλιάδες ἀντίτυπα. Βεβαίως, οἱ Πεντηκοστιανοὶ ποὺ τὸν πίστευσαν, ἀναμένουν ἀκόμα τὴν ἐπιστροφὴ τοῦ Χριστοῦ καὶ τὴν ἁρπαγή τους ἀπὸ τὸ Χριστό.

Εν προκειμένω, πρέπει νὰ ἐπισημάνουμε, ὅτι οἱ ἰσχυρισμοὶ τῶν Πεντηκοστιανῶν γιὰ σύγχρονο χάρισμα προφητείας ποὺ ὑπάρχει, δῆθεν, στὶς ὁμάδες τους, δὲν γίνονται ἀποδεκτοὶ οὔτε ἀπὸ τοὺς ἄλλους Προτεστάντες, ὅπως φυσικὰ δὲν γίνονται ἀποδεκτὲς καὶ ἄλλες κακόδοξες ἀντιλήψεις τους. (Βλ. Freikirchenhandbuch, Hrsg. Vereinigung Evangelischer Freikirchen, 2004, σσ. 149-150) Νομίζουμε, ὅτι μὲ τὰ ὅσα ἀναφέραμε, γίνεται ἀντιληπτό, πὼς στὸ χῶρο τῶν λεγομένων Πεντηκοστιανῶν δὲν ἐπιδημεῖ τὸ Πανά- γιο Πνεῦμα, ἀλλὰ τὸ πνεῦμα τῆς πλάνης. ῎Ηδη ἀπὸ τὴν Παλαιὰ Διαθήκη (Δευτ. 18, 22. ᾿Ιερεμ. 36, 7-9), ἀλλὰ καὶ στὴν Καινὴ (Ματθ. 7, 15-20. Λουκ. 6, 43-44. Πέτρ. 2, 1, 1. ᾿Ιωάν. 4, 1), ὁ Θεὸς μᾶς προειδοποιεῖ, ὅτι γνώρισμα τῶν ψευδοπροφητῶν εἶναι καὶ ἡ μὴ πραγματοποίηση-ἐπαλήθευση τῶν λόγων τους. Γιὰ ὅσους, ὅμως, παρασύρθηκαν καὶ πίστευσαν τὶς κακοδοξίες καὶ τὶς ψευδοπροφητεῖες τῶν Πεντηκοστιανῶν, χαρακτηριστικοὶ εἶναι ἐν προκειμένῳ οἱ λόγοι τοῦ Εὐαγρίου Ποντικοῦ: «Λόγοι αἱρετικῶν ἄγγελοι θανάτου, καὶ ὁ δεχόμενος αὐτοὺς ἀπολεῖ τὴν ἑαυτοῦ ψυχὴν». (ΒΕΠΕΣ 78, 231)

Τοῦ Πρωτοπρεσβυτέρου π. Βασιλείου ᾿Α. Γεωργοπούλου (M. Th.)

᾿Εφημερ. «᾿Ορθόδοξος Τύπος»