Οἱ Χριστιανοί, ἰδιαιτέρως δὲ οἱ Ποιμένες καὶ οἱ Πνευματικοὶ Πατέρες, πρέπει νὰ ἀκούσουν τὸ «οὐαὶ» ἐάν, πρὶν σπεύσουν νὰ δώσουν ὁποιαδήποτε συμβουλὴ γιὰ τὰ θέματα τῆς ζωῆς, δὲν καθαρισθοῦν πρῶτοι αὐτοὶ ἀπὸ τὴν ὑποκρισία, τὸν ἐγωϊσμὸ καὶ τὴν ἀμετανοησία.

Οἱ Ἐπίσκοποι, οἱ Ἱερεῖς καὶ ὅλος ὁ Λαὸς τῶν Χριστιανῶν δὲν σηκώνουν ἐπιτιμητικὰ τὸ δάκτυλο ἐνώπιον τῆς σύγχρονης κοινωνίας, ἐπειδὴ κανεὶς δὲν τοὺς κατέστησε κριτὲς αὐτοῦ τοῦ κόσμου. Ὅταν ὁ Χριστὸς τοὺς λέη: «Ἀκολούθει μοι», τοὺς καλεῖ νὰ ἀνεβοῦν στὸν Σταυρὸ ἀπὸ συμπόνοια πρὸς ὅλους τοὺς ἀνθρώπους, τοὺς δικαίους καὶ τοὺς ἀδίκους, ἰδιαιτέρως δὲ γιὰ τοὺς ἁμαρτωλούς, τῶν ὁποίων ἡ σωτηρία ἐνδεχομένως διακυβεύεται, ἐκτὸς ἂν μετανοήσουν πραγματικά.

Μόνο ὁ Χριστὸς ἀνεβαίνει κατ᾿ ἀπόλυτο τρόπο στὸν Σταυρὸ γιὰ χάρι τοῦ λαοῦ Του: οἱ ἁγιώτεροι μεταξὺ τῶν Χριστιανῶν ἁπλῶς θεωροῦνται ἄξιοι νὰ συνδεθοῦν μυστηριακὰ μὲ τὸ μοναδικὸ ἔργο τοῦ Θεανθρώπου Ἰησοῦ, τοῦ μόνου χωρὶς ἁμαρτία. Αὐτοί, ὅπως ἡ Θεοτόκος, πέφτουν στὰ πόδια τοῦ Σταυροῦ, γιὰ νὰ κλαύσουν, στρεφόμενοι πρὸς τὸν ἄμωμο Κύριο μὲ ἀγάπη: «Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱὲ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησον τὸν κόσμον σου!».

Π.