Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

...Πολλοὶ κήρυκες τοῦ ἄμβωνα, ἀλλὰ καὶ ἄλλοι ἄνθρωποι ἀποδίδουν στὸν Θεὸ ἰδιότητες ποὺ δὲν ἔχει. Ὁ Θεὸς παρουσιάζεται ὡς τιμωρός, ὡς σαδιστὴς πατέρας, ἢ ἄδικος καὶ ἀφιλάνθρωπος ἐξουσιαστής. Σύμφωνα ὅμως μὲ τὸ Εὐαγγέλιο καὶ τὴν Ἁγιοπνευματικὴ Παράδοση τῆς Ἐκκλησίας, ὁ Θεὸς δὲν κυριαρχεῖται ἀπὸ ὀργὴ ἢ θυμό. Βρίσκεται πέρα καὶ πάνω ἀπὸ τὶς κατηγορίες αὐτές.

Εἶναι ἀπαθὴς καὶ ἀπαλλαγμένος ἀπὸ τὰ ἀνθρώπινα πάθη. «Ὁ Θεὸς ἀγάπη ἐστὶ καὶ ὁ μένων ἐν τῇ ἀγάπῃ ἐν τῷ Θεῷ μένει καὶ ὁ Θεὸς ἐν αὐτῷ», διδάσκει ὁ Ἅγιος Ἰωάννης ὁ Θεολόγος. Ὁ Θεὸς δὲν ὀργίζεται καὶ δὲν κολακεύεται μὲ δῶρα. Ὁ ἐμφιλόσοφος βίος, καὶ ἡ ἐνάρετη ζωὴ φέρουν ἐγγύτερα τὸν ἄνθρωπο στὴν ἀγάπη τοῦ Θεοῦ. Ἀντίθετα ἡ κακία καὶ ὁ ἐμπαθὴς βίος τὸν ἀπομακρύνουν ἀπὸ αὐτή. Ὅταν οἱ ἄνθρωποι ζοῦν μὲ ἀρετή, ἑνώνονται μὲ τὴν ἀγάπη τοῦ Θεοῦ.

Ἡ κακία ἀντίθετα, τοὺς χωρίζει καὶ τοὺς ἀπομακρύνει απὸ αὐτή. Τὸ νὰ ἰσχυρίζεται κάποιος, ὅτι ὁ Θεὸς ἀποστρέφεται τοὺς ἁμαρ- τωλούς, εἶναι σὰν νὰ ὑποστηρίζει ὅτι ὁ ἥλιος κρύβει τὸ φῶς του ἀπὸ τοὺς τυφλούς. Ἐξάλλου ὁ Χριστὸς ὁμιλώντας γιὰ τὸν ἑαυτό του λέγει: «οὐ γὰρ ἦλθον καλέσαι δικαίους, ἀλλ᾿ ἁμαρτωλοὺς εἰς μετάνοιαν». Ὁ Θεὸς σύμφωνα μὲ τὸ Εὐαγγέλιο, «τὸν ἥλιον αὐτοῦ ἀνατέλλει ἐπὶ πονηροὺς καὶ ἀγαθοὺς καὶ βρέχει ἐπὶ δικαίους καὶ ἀδίκους». Ἡ δημιουργικὴ καὶ προνοητικὴ ἐνέργεια τοῦ Θεοῦ ἐκχέεται σὲ ὅλον τὸν κόσμο, ἐνῶ ἡ φωτιστική, σωστικὴ καὶ ἁγιαστικὴ δωρί- ζεται στὸν χῶρο τῆς Χάριτος μὲ τὰ μυστήρια καὶ τὴν τήρηση τῶν ἐντολῶν τοῦ Θεοῦ...