Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή 18 Ιουνίου 2017 το απόγευμα στον Ιερό Ναό μας  με την συνεργασία της Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Θηβαίων και του  Δημοτικού  Ωδείου Θηβών πραγματοποιήθηκε το ''1ο Φεστιβάλ Μαθητικών Βυζαντινών Χορωδιών'' στο οποίο έλαβαν μέρος η Σχολή Βυζαντινής Μουσικής του Ι. Ν. Παμμέγιστων Ταξιαρχών Σχηματαρίου υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτη κ. Γεωργίου Στέρπη,η Βυζαντινή Παιδική Χορωδία και η Βυζαντινή Χορωδία του Δημοτικού Ωδείου Θηβών υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτη του Μητροπολιτικού Ναού «Κοιμήσεως της Θεοτόκου» Θηβών κ. Αντώνιου Τσαρουχά.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την τιμητική διάκριση  του Πρωτοψάλτη, καθηγητή του ΑΠΘ και Επιτίμου Καθηγητή του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου κ. Αθανασίου Παπαζαρή και την βράβευση εις μνήμην των Μακαριστών ιερέων του Ναού μας και σε ένδειξη αγάπης και ενδιαφέροντος για την νεότητα της συνοικίας μας, των δύο αριστούχων Μαθητριών του 6ου Δημοτικού Σχολείου Θηβών Ελισσάβετ Στοίλα και Κων/νας Δεληδημητρίου,

Στην Εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Πλαταιών κ. Αλέξης Φίλης,ο Δημοτικός Σύμβουλος της Τοπικής Κοινότητας Βαγιών κ. Σωτήριος Δρένιος, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης Θηβών κ. Κωνσταντίνος Χαρέμης ο οποίος επέδωσε και και τιμητική πλακέτα στον κ.Παπαζαρή,η κ.Νίκη Πανταζάτου Δ/α του Δημοτικού Ωδείου Θηβών, ο Αιδ. Εφημέριος του Ι. Ν. Αγίου Νικολάου και Αρχιερατικός Επίτροπος Δομβραίνης π. Στυλιανός Καλογεράκης, Ο Παν.Εφημέριος του Ι. Ν. Αγίων Θεοδώρων Θηβών π. Δανιήλ Στέφας, κληρικοί της πόλεως και πολλοι μουσικόφιλοι. Η όμορφη μουσική βραδιά  έκλεισε με το απολυτίκιο του φιλοξενούντος την εκδήλωση Αγίου Νικολάου του Νέου που έψαλαν οι χορωδοί υπό τη διεύθυνση του κ. Αθανασίου Παπαζαρή, ενώ στον προαύλιο χώρο και στο Αρχονταρίκι του Ναού μας προσφέρθηκαν σε όλους κεράσματα.

Φωτογραφίες Νικ.Τσώλης