Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο Άγιος Μεθόδιος, πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως, του οποίου την μνήμη γιορτάζει σήμερα η Εκκλησία, είναι από τους Ιεράρχας εκείνους, που υπέφεραν πολλά υπερασπίζοντας την ορθή πίστη των χριστιανών, και δεν φοβήθηκαν απειλές και διωγμούς από τους ισχυρούς της γης.

Για τους χριστιανούς και μάλιστα για τους καλούς ποιμένας της Εκκλησίας ισχύουν πάντα εκείνα τα λόγια που είπεν ο Μέγας Βασίλειος στον Έπαρχο Μόδεστο. "Πρέπει να ξεύρης Έπαρχε, ότι εμείς κατά τα άλλα είμαστε επιεικείς και ταπεινότεροι από κάθε άλλο άνθρωπο, γιατί αυτό μας λέει η εντολή του Κυρίου. Κι όχι βέβαια μόνο τους ισχυρούς, μα κι ένα τυχόντα, ποτέ δεν τον κοιτάζουμε με σκληρό και υπερήφανο μάτι.

Όταν όμως, όπως τώρα, κινδυνεύουν ζητήματα του Θεού και της πίστεώς μας, τα περιφρονούμε όλα και δεν βλέπομε παρά τον Θεό και την αλήθεια". Τέτοιο είναι το φρόνημα των καλών ποιμένων της Εκκλησίας.

Μικρός Συναξαριστής