Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Στὸν Βίο τοῦ Ρώσου Γέροντα Γαβριὴλ (1844-1915), διαβάζουμε: Κάποτε τοῦ ἔδωσε κάποιος τρία ρούβλια. Σὲ σχέση μὲ τὴν φτώχεια του, τὸ ποσὸ αὐτὸ ἦταν ὁλόκληρη περιουσία. Γιὰ τὰ τρία ρούβλια ἤξερε καὶ ὁ διακονητής του, ὁ π. Ἰωσήφ. Ἐκείνες τὶς ἡμέρες, ἀνάμεσα στοὺς ἄλλους ἐπισκέπτες, ἦλθαν καὶ δύο Μοναχές. Παραπονέθηκαν μὲ πολλὴ θλίψη στὸν Γέροντα γιὰ τὴν φτώχεια τοῦ Μοναστηριοῦ τους. Ἀκόμα καὶ τὸ νοσοκομεῖο, τοῦ εἶπαν, δὲν εἶχε καυσόξυλα. Ἔπρεπε νὰ πᾶνε σὲ διάφορες οἰκοδομὲς γύρω στὴν πόλη καὶ νὰ μαζέψουν περισσευούμενα κομμάτια.

Ὁ π. Γαβριὴλ τὶς λυπήθηκε καὶ τοὺς ἔδωσε τὰ τρία μοναδικά του ρούβλια. Ὁ διακονητής του στενοχωρήθηκε πολύ. Μουρμούριζε γι᾿ αὐτὴ τὴν γαλαντομία (γενναιοδωρία) τοῦ Γέροντα, ἀφοῦ καὶ οἱ ἴδιοι δὲν εἶχαν τίποτα. Ὁ π. Γαβριὴλ προσπάθησε νὰ τὸν πείσει. ‒ Μὴ γογγύζεις, σὲ παρακαλῶ. Νὰ σκέφτεσαι πὼς ὁ Κύριος θὰ μᾶς στείλει διπλὰ ἀπ᾿ ὅσα δώσαμε... Καὶ αὐτὸ ἀκριβῶς ἔγινε. Ἕνας ἔμπορος ἀπὸ τὸ Καζὰν ἦλθε γιὰ νὰ μιλήσει μὲ τὸν Γέροντα. Τὴν ὧρα ποὺ ἔφευγε τοῦ ἄφη- σε ἕξι ρούβλια.  Ὁ π. Γαβριὴλ φώναξε τὸν π. Ἰωσὴφ καὶ τοῦ ἔδειξε θριαμβευτικὰ τὰ χρήματα. ‒ Τί ἔχεις νὰ πεῖς τώρα; Βλέπεις; Σοῦ εἶπα πὼς ὁ Κύριος θὰ μᾶς τὰ στείλει διπλάσια. Ὁρίστε τώρα τὰ ἕξι ρούβλια... Ὁ π. Ἰωσὴφ ἱκανοποιήθηκε. Τὸ ἕνα ρούβλι τὸ χρησιμοποίησαν γιὰ ν᾿ ἀγοράσουν κάτι.

Λίγο ἀργότερα, ὁ π. Γαβριὴλ κοίταξε ἔνοχα τὸν π. Ἰωσὴφ καὶ τοῦ εἶπε πὼς ἔδωσε σὲ κάποιον τὰ πέντε ρούβλια. Βλέποντας ὅμως τὴν δυσαρέσκεια τοῦ π. Ἰωσήφ, ὁ Γέρον- τας τὸν βεβαίωσε καὶ πάλι: ‒ Πίστεψέ με, δὲν θὰ μᾶς ἐγκαταλείψει ὁ Κύριος. Θὰ μᾶς τὰ ξαναδώσει διπλάσια!... ‒ Μάλιστα, τὰ διπλάσια πάλι ! Ἐγὼ θὰ ἤμουν εὐχαριστημέ- νος ἂν παίρναμε πίσω τὰ ἴδια... Τὴν ἄλλη ἡμέρα ἔφεραν τὸ ταχυδρομεῖο στὸν π. Γαβριήλ, ὅπως τὸ συνήθιζαν. Ἀνάμεσα στὰ γράμματα ἦταν καὶ μιὰ ἐπιταγὴ γιὰ δέκα ρούβλια.

Ὁ π. Ἰωσὴφ πίστεψε πιὰ πὼς ὁ Κύριος δὲν ξεχνοῦσε τοὺς δούλους Του καὶ ἀπὸ τότε ἐκεῖνος ἦταν ποὺ ἔλεγε στὸν π. Γαβριὴλ νὰ δίνει τὰ χρήματα. ‒ Δὲν εἶναι τίποτα, μπάτιουσκα, τοῦ ἔλεγε, δῶσε τα. Ὁ Κύ- ριος θὰ μᾶς τ᾿ ἀποδώσει διπλάσια. Οἱ προβλέψεις του βέβαια δὲν ἔβγαιναν πάντα ἀληθινές. Ὁ π. Γαβριὴλ τοῦ ἐξήγησε, πὼς ἴσως δὲν ἔδινε τὰ χρήματα γιὰ τὸν σωστὸ σκοπό, ἀλλ᾿ ἐπειδὴ ἤθελε νὰ τὰ διπλασιάσει. Ὁ Κύριος ὅμως, ποὺ βλέπει τὶς καρδιὲς τῶν ἀνθρώπων, δὲν εὐλογεῖ τέτοιες ἐνέργειες.

Πέτρου Μπότση,

Τὸ Γεροντικὸ τοῦ Βορρᾶ