Ἐδῶ καὶ πολλὰ χρόνια ἔχω παρατηρήσει, ὅτι διαδίδεται ἐπικινδύνως, κυρίως ἀπὸ δημοσιογράφους, ἡ ἀνόητη, ἀλόγιστη καὶ καταχρηστικὴ ἀντικατάσταση πολλῶν ἑλληνικῶν λέξεων ἀπὸ τὴν λέξη «κομμάτι». Ἔφτασα στὰ ὅριά μου ἀκούγοντας σοβαρὸ τηλεπαρουσιαστὴ νὰ ἐκφέρει τὴν φράση «τὸ κομμάτι(!) τοῦ Μαρινόπουλου(!)», περιφρονώντας τὴν ἑλληνική γλῶσσα, ποὺ γιὰ τὴν ἀναφορὰ αὐτὴ διαθέτει πολλὲς ἀκριβέστερες λέξεις, ὅπως «θέμα», «περίπτωσι» καὶ «ὑπόθεση».

Λίγο ἀργότερα χρησιμοποιήθηκε ἡ λέξη «κομμάτι» μὲ τὴν ὀρθή της ἔννοια, δηλαδὴ «τεμά- χιο», στὴν φράση «κομμάτι ἀπὸ ὕφασμα». Θέλοντας νὰ συνεισφέρω στὴν ἀποτροπὴ τοῦ ἀπειλούμενου λεκτικοῦ ἀποδεκατισμοῦ τῆς γλώσσας μας καὶ νὰ βοηθήσω ὅσους διδάσκοντες θέλουν νὰ παρουσι- άσουν στοὺς μαθητές τους τὸν πλοῦτο τῆς γλώσσας μας, ἀναφέρω τὶς παρακάτω 60 λέξεις ποὺ ἔχω ἀπαυδήσει νὰ ἀκούω νὰ ἀντικαθίστανται ἀπὸ τὸ περιβόητο «κομμάτι»:  Ἀπόκομμα, ἀπόσπασμα, γειτονιά, γουλιά, δέσμη, διάστημα, δόση, εἰκο- νοστοιχεῖο, ἑνότητα, ἐξάρτημα, ἐξόγκωμα, ἐπεισόδιο, ἑσμός, θέμα, θρύ- ψαλλο, ἴχνος, κατεύθυνση, κατηγορία, κεφάλαιο, κλίκα, κόκκος, κύκλος, κυψέλη, κύτταρο, μέλος, μέρος, μπουκιά, ὄψη, ὁμάδα, παράγραφος, πα- ρέα, περίοδος, περιοχή, περίπτωση, πλευρά, πτυχή, ρίνισμα, σκέλος, σκο- πιά, σμῆνος, σπεῖρα, σπυρί, σταγόνα, συμμορία, συνάφι, συρμός, στοιχεῖο, στρῶμα, σωρός, τάξη, τεμάχιο, τμῆμα, τομέας, ὑπόθεση, ὑποκατάστημα, ὑποσύνολο, φέτα, χούφτα, χωρίο, ψηφίδα.

Ἐλπίζω κάποιοι δημοσιογράφοι καὶ κάποιοι προβαλλόμενοι ἀπὸ τὰ ΜΜΕ θολοψευδοδιανοούμενοι νὰ συμμορφωθοῦν καὶ νὰ ἀρχίσουν νὰ χρησιμοποιοῦν τὴν ἀκριβῆ κάθε φορὰ ἑλληνικὴ λέξη ἀντὶ τοῦ ἀντιπαθεστάτου πασπαρτοῦ «κομμάτι».

Ἰωάννης Κόντος

Ὁμότιμος Καθηγητὴς Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν