Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Το πιο γλυκό συναίσθημα για κάθε άνθρωπο είναι να νιώθει το χτυποκάρδι του έρωτα και το πιο μεγάλο όνειρο του είναι να ζήσει έντονα την αγάπη. Αυτά δίνουν στον άνθρωπο μεγάλη χαρά βιώνοντας τη ζωή του με τη μέγιστη δυνατή πληρότητα. Ο έρωτας και η αγάπη είναι δώρα Θεού για να ζει ο άνθρωπος στην καθημερινότητα του τις αγαπητικές εκείνες ποιότητες που θα τον καθιστούν ικανό να έχει αρμονικές σχέσεις τόσο με τον Θεό όσο και με τους ανθρώπους γύρω του. Αυτός είναι ο αληθινός σκοπός αυτών των ψυχικών διαθέσεων. Δυστυχώς όμως αυτές οι ευλογημένες ψυχικές διαθέσεις της ψυχής έχουν ταυτιστεί στις ημέρες μας με τον ψυχικό πόνο και το πάθος που οδηγεί πολλές φορές τη ζωή μας σε τραγικά αδιέξοδα. Αυτό συμβαίνει όταν στη ζωή του ανθρώπου δεν υπάρχει η παρουσία του Θεού. Ο άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής στο έργο του «ΕΚΑΤΟΝΤΑΣ ΠΡΩΤΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΦΑΛΑΙΩΝ» αναλύει τον λάθος προσανατολισμό που έχει πάρει στη ζωή του ανθρώπου ο έρωτας και η αγάπη και εξηγεί πως μπορούν αυτές οι ψυχικές διαθέσεις να μας οδηγήσουν στον παράδεισο.

Σύμφωνα λοιπόν με τη διδασκαλία του αγίου Μαξίμου του Ομολογητού για να γεννηθεί μέσα στην καρδιά μας η αγάπη θα πρέπει η ψυχή μας να επιθυμήσει πάνω απ’ όλα την γνώση για τον Θεό. Όσο η ψυχή μας επιμένει να επιθυμεί και να απολαμβάνει γήινες απολαύσεις και αυτές να τις θέτει ως πρώτη προτεραιότητα ποτέ του δεν θα ανακαλύψει την αληθινή χαρά της αγάπης. Μέσα μας πρέπει να φλέγεται η καρδιά μας από θείο έρωτα για να ευλογείται η ζωή μας από την θεϊκή παρουσία. Αν θέλουμε να κάνουμε μια δημιουργική αλλαγή στην καθημερινότητα μας θα πρέπει να ξαναδούμε τις προτεραιότητες μας. Όλος ο κόσμος γύρω μας είναι δημιούργημα του Θεού σύμφωνα με τη διδασκαλία της Αγίας Γραφής οπότε είναι λάθος για μας τους ανθρώπους να βάζουμε στη θέση του Θεού ανθρώπινα πράγματα. Η πολυπόθητη βίωση της αγάπης δεν πρόκειται να έρθει ποτέ όσο η καρδιά μας ποθεί πάνω από όλα υλικές απολαύσεις διότι θολώνει ο νους μας και κυριαρχούν στην ψυχή μας κάθε λογής πάθη διαταράσσοντας τόσο τη σχέση μας με το Θεό  όσο και με τους ανθρώπους γύρω μας.

Αν θέλουμε να ζήσουμε αληθινό έρωτα συνεχίζει ο άγιος Μάξιμος θα πρέπει να γίνει καθημερινό βίωμα μας η προσευχή διότι αυτή δίνει φτερά στην ψυχή μας να συναντήσει τον Θεό. Η καθαρή προσευχή είναι απαλλαγμένη από κάθε λογής υλική μέριμνα στα οποία δεν θα πρέπει να δίνει πρώτη προτεραιότητα και ο νους να συλλογιέται μονάχα το Θεό. Είναι πολύ σημαντικό για να καρποφορήσει η προσευχή μας να μην έχουμε λογισμούς μίσους για κανένα άνθρωπο γύρω μας. Αυτό θέλει αγώνα πνευματικό αγώνα και εδώ είναι η μεγάλη μάχη που αξίζει να δώσει κάθε άνθρωπος για να συναντήσει τον Θεό. Ο Θεός έδωσε στους ανθρώπους την εντολή της αγάπης και όποιος τηρεί την αυτή την εντολή είναι απόδειξη ότι αγαπά τον Θεό και ότι πράγματι επιθυμεί με την καρδιά να τον συναντήσει. Ο ορισμός της χριστιανικής ζωής είναι η έμπρακτη εφαρμογή της αγάπης στις σχέσεις μας με τους συνανθρώπους μας και αυτή θα πρέπει να την διακρίνει η προσφορά και η θυσία. Πρότυπο αυτής της αγάπης μας το έδωσε ο Ίδιος ο Ιησούς Χριστός με τη σταυρική του θυσία. Σίγουρα υπάρχει δυσκολία να εφαρμόσουμε την εντολή της αγάπης αλλά συνοδοιπόρος σε αυτό τον αγώνα είναι πάντα παρών ο Θεός αρκεί να κάνουμε εμείς το πρώτο βήμα που είναι η αλλαγή στις προτεραιότητες μας και να ποθήσουμε με όλη τη δύναμη της ψυχής μας τον Θεό.

Κατακλείνοντας αυτές τις λίγες σκέψεις που μας δωρίζει η αγάπη του Αγίου Μαξίμου αυτό που μπορούμε να αντιληφθούμε όλοι μας είναι ότι η  μακροθυμία προς όλους και η καλοσύνη είναι οι προϋποθέσεις εκείνες που καθιστούν εφικτή τη συνάντηση μας το Θεό, δίνουν στον εαυτό μας την δυνατότητα να προσεύχεται απρόσκοπτα, τα πάθη δεν έχουν καμιά εξουσία πάνω μας ακριβώς γιατί το πρώτο πράγμα που ποθούμε είναι ο Ίδιος ο Θεός και όχι τα υλικά πράγματα. Αν επιτρέψουμε στον εαυτό μας να χαίρεται τον κόσμο γύρω μας  χωρίς έρωτα για τον Θεό τότε ποτέ  δεν θα ζήσουμε την αληθινή αγάπη στις σχέσεις μας. Μοναξιά είναι η ζωή δίχως Θεό και αληθινή αγάπη είναι η ένθεη ζωή.

ΠΗΓΗ

ΑΓΙΟΥ ΜΑΞΙΜΟΥ ΤΟΥ ΟΜΟΛΟΓΗΤΟΥ,