Κάποιος ἄνθρωπος φιλόχριστος στὴν Βαβυλῶνα τῆς Αἰγύπτου, ἀπὸ ἐπιφανὲς γένος, πρὶν ἀπὸ λίγα χρόνια διωρίσθηκε ἀπὸ τὴν Ἐξουσία ὑπεύθυνος τῆς φυλακῆς καὶ φερόταν μὲ καλοσύνη καὶ εὐμένεια στοὺς φυλακισμένους. Τὸ ὄνομά του δὲν εἶναι ἀνάγκη νὰ τὸ ποῦμε, διότι ζῆ ἀκόμη. Αὐτὸς μᾶς διηγήθηκε, βεβαιώνοντας τὰ λόγια του μὲ πολὺ φρικτοὺς ὅρκους, ὅτι «κάποιοι μάγοι κλείστηκαν κάποτε στὴν φυλακὴ στὴν ὁποία ἤμουν ὑπεύθυνος, καὶ ἐγὼ πήγαινα συχνὰ στὸ κελλί τους γιὰ νὰ τοὺς ἀνακρίνω, ὅπως συνηθίζουν ὅσοι ἔχουν ἀναλάβει τέτοια ὑπηρεσία, καταγράφοντας τὶς καταθέσεις τοῦ καθενός, γιὰ νὰ ὑποβάλω σχετικὴ ἀναφορὰ γι᾿ αὐτοὺς στὴν Ἐξουσία.

Ὁ ἕνας λοιπὸν ἀπὸ αὐτούς, ὁ πιὸ ἡλικιωμένος, ὅταν εἶδε ὅτι φέρομαι μὲ κατανόησι καὶ δείχνω συμπάθεια σὲ ὅλους τοὺς ἐκεῖ, μὲ πῆρε ἰδιαιτέρως καὶ μοῦ λέει στὰ αἰγυπτιακά· “Σὲ ἐξορκίζω στὸν Θεό, ὁ Ὁποῖος μᾶς παρέδωσε στὰ χέρια σου, ποτὲ νὰ μὴν καθήσης νὰ ἀνακρίνης ἐμᾶς τοὺς τέσσερις μάγους, ἂν προηγουμένως δὲν κοινωνήσης καὶ δὲν φορέσης σταυρὸ στὸν λαιμό σου. Διότι οἱ σύντροφοί μου εἶναι κακοὶ ἄνθρωποι καὶ θέλουν νὰ σὲ βλάψουν, ἂν ὅμως κάνης ὅπως σοῦ εἶπα, οὔτε αὐτοὶ οὔτε ἄλλος ἄνθρωπος μπορεῖ νὰ σοῦ κάνη κακό».

Ὅταν δαίμονες καὶ μάγοι τὰ ὁμολογοῦν αὐτά, εἶναι φανερὸ ὅτι πιὸ ἀσεβεῖς ἀπὸ αὐτοὺς εἶναι ἐκεῖνοι, οἱ ὁποῖοι δὲν πιστεύουν στὸ ἅγιο Σῶμα τοῦ Χριστοῦ καὶ βλασφημοῦν ὅλη τὴν ὥρα τὸν Σταυρό του, καὶ μὲ τὸν τρόπο αὐτὸ μᾶς βασανίζουν. Ποιοὺς ἐννοῶ; Τοὺς ἐχθροὺς τοῦ Σταυροῦ, τῶν ὁποίων τὸ τέλος θὰ εἶναι ἡ ἀπώλεια σύμφωνα μὲ τὴν ἀπόφαση τοῦ Θεοῦ, ὁπως τὴν διετύπωσε τὸ στόμα τοῦ Παύλου.

Ἄγνωστες σελίδες τοῦ Γεροντικοῦ, Μέρος Α΄,

Διηγήσεις Ἁγίων Γερόντων, § 13, σελ. 64-67, ἐκδόσεις «Τὸ Περιβόλι τῆς Παναγίας».