Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ξέρεις, αυτό που ονομάζουν ευτυχία μέσα στο γάμο υπάρχει, αλλά απαιτεί μιά προϋπόθεση: να έχουν αποκτήσει οι σύζυγοι πνευματική περιουσία, αγαπώντας τον Χριστό και τηρώντας τις εντολές Του. Καθώς φτιάνουν ο καθένας την προσωπικότητα του, προχωρούν, εργάζονται, δημιουργούν και ενώνονται. Και τρελαίνεται ο ένας για τον άλλον χωρίς να μιλούν.

Έτσι θα φθάσουν να αγαπιούνται αληθινά μεταξύ τους και να είναι ευτυχισμένοι. Διαφορετικά, θα είναι ψυχικά πτωχοί, δε θα μπορούν να δώσουν αγάπη και θα έχουν δαιμονικά προβλήματα, που θα τούς κάνουν δυστυχισμένους. (...)

Ανθολόγιο Συμβουλών Αγίου Πορφυρίου,

έκδοση Ι. Ησυχαστήριο Μεταμόρφωση Σωτήρος, Μήλεσι Αττικής