Αρχική » Ενοριακά Νέα

Mε την χαρά της Αναστάσεως στην καρδιά και μέσα στην όμορφη εποχή της Ανοίξεως εορτάσαμε την Μνήμη του Αγίου Νικολάου του Νέου στο όνομα του οποίου τιμάται  ο Ενοριακός μας Ναός  με την συμμετοχή πάρα πολλών φιλάγιων πιστών, Ενοριτών και Φίλων της Ενορίας μας οι οποίοι προσήλθαν να τιμήσουν τον Οσιομάρτυρα και να πάρουν τιμή από Εκείνον αλλά και να εορτάσουν την πανήγυρι μας ως το «Δεύτερο Πάσχα» της Ενορίας μας.

Την παραμονή Δευτέρα 8 Μαΐου 2017 εψάλη ο Μεγάλος Πανηγυρικός Εσπερινός με αρτοκλασία και Θείο Κήρυγμα από τον Ιεροκήρυκα των Ενόπλων Δυνάμεων και Συνταγματάρχη Παν.Αρχιμ.π.Αλέξιο Ιστρατόγλου.

Το πρωί της Αγιωνύμου Ημέρας τελέσθηκε Ιερατικό Συλλείτουργο με προεξάρχοντα τον Παν.Αρχιμ.π.Δανιήλ Στέφα Ιερ. Προϊστάμενο του Ι.Ν Αγίων Θεοδώρων Θηβών και συνιερουργούς τον Παν. Αρχιμ.π. Πολύκαρπο Καραμαρούδη Ιερ. Προϊστάμενο του Ι.Ν Αγ. Τριάδος Βαγίων και τον Εφημέριο, ενώ την διακονία του λόγου ανέλαβε ο Αιδ.Πρωτ.π. Σπυρίδων Βασιλάκος Ιερ. Προϊστάμενος του Ι.Π.Ν Αγίου Λουκά Θηβών.

Το απόγευμα στις 7.00 μ.μ στον Εσπερινό της Μεσοπεντηκοστής και στους Χαιρετισμούς του Αγίου μας  χοροστάτησε ο Σεβ.Ποιμενάρχης μας κ.Γεώργιος ο οποίος προέστη και στην Λιτάνευση του Ιερού Λειψάνου και της Εικόνος του Αιματαβλύτου Προστάτου και Εφόρου της Ενοριακής μας Κοινότητος.

Την Λιτάνευση ακολούθησαν ο Δήμαρχος κ.Σπ.Νικολάου,ο Αντιδήμαρχος κ.Ανδ.Χατζησταμάτης, ο Περιφερειακός Σύμβουλος κ.Σπ. Παπαχριστοδούλου,οι Δημ.Σύμβουλοι κ.Κ. Τυρινόπουλος και κ.Γ. Παπαβασιλείου,ο Ταξίαρχος και Δ/ης του ΚΕ.ΠΒ κ.Δ. Αλεξόπουλος,ο Δ/ης της Μονάδος Καυσίμων Αλιάρτου κ.Αντώνιος Βούλγαρης, οι Πολιτευτές Βοιωτίας κ.Λουκία Θεοδώρου και κ.Δημ.Μπάκας και εκατοντάδες πιστών. Ομαδικά προσήλθαν πιστοί  από τις Ενορίες Κοιμ.Θεοτόκου Άσκρης ,Αγ.Τριάδος Βαγίων (παραμονή) και Αγ.Παντελεήμονος Καπαρελλίου (Λιτανεία)ανταποκρινόμενοι στην πρόσκληση μας. Τους ύμνους έψαλαν με πανηγυρική σεμνοπρέπεια ο Πρωτοψάλτης μας κ.Δημ.Αναδιώτης ,ο Λαμπαδάριος κ.Δημ.Τζαφέρης και ο Νικ.Κρουστάλης.

Ήταν ένα διήμερο πλούσιο σε Ευλογία, Χάρη, Λατρεία,  Διδαχή, Επικοινωνία, Φιλοξενία, όλα δώρα του Αγίου μας και μέσα πνευματικά για να ομορφαίνει ο εσωτερικός πνευματικός μας κόσμος.