Αρχική » Ενοριακά Νέα

Τελέσθηκε η εδώ και πολλά χρόνια καθιερωμένη Αγρυπνία για τον Ακάθιστο Ύμνο της Παναγίας μας την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017.

Η Ακολουθία ξεκίνησε με το Μικρό Απόδειπνο κατά την διάρκεια του οποίου εψάλη ο Κανόνας του Ακαθίστου  και ενώπιον της Εικόνος του Ευαγγελισμού απαγγέλθηκαν οι Τρείς Στάσεις των Χαιρετηστηρίων Οίκων ενώ η Τέταρτη Στάση απαγγέλθηκε ενώπιον της Εικόνος της Γεροντίσσης εντός του Αγίου Βήματος. Περίπου στις 10 .00 μ.μ ξεκίνησε ο Όρθρoς και εν συνεχεία τελέσθηκε η Θ.Λειτουργία και ο Αγιασμός της πρωτομηνιάς.

Η πνευματική πανδαισία ολοκληρώθηκε με την υλική τράπεζα επιγείων αγαθών την οποία επιμελήθηκαν οι Κυρίες του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης».