Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Από τον σίδηρο και την πέτρα (διά της προσκρούσεως) γεννάται η φωτιά, και από την πολυλογία και τα ευτράπελα το ψεύδος.

Το ψεύδος είναι εξαφάνισις της αγάπης∙  και η επιορκία άρνησις του Θεού.Κανείς συνετός άνθρωπος ας μη θεωρή μικρό το αμάρτημα του ψεύδους.

Η υποκρισία είναι πολλές φορές μητέρα και αιτία του ψεύδους. Τίποτε άλλο, λέγουν μερικοί, δεν είναι η υποκρισία, παρά μελέτη και δημιουργός του ψεύδους που έχει μαζί της συμπεπλεγμένο τον ένοχο και άξιο τιμωρίας όρκο.

Αυτός που απέκτησε τον φόβο του Κυρίου, αποξενώθηκε από το ψεύδος, διότι έχει μέσα του ως αδέκαστο δικαστή την συνείδησί του.

Αγίου Ιωάννου του Σιναΐτου