Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την Χάρη του Θεού και αρχομένης της πνευματικής πορείας της Αγίας και Μεγάλης Σαρακοστής εορτάσαμε και πανηγυρίσαμε την Εορτή των Βοιωτών Αγίων μας στο όνομα των οποίων τιμάται το αριστερό κλίτος του Ναού μας, την Δεύτερη Κυριακή των Νηστειών 12 Μαρτίου 2017 όπως γίνεται εδώ και 15 ολόκληρα χρόνια.

Το Σάββατο το απόγευμα στις 5.15 μ.μ κάτω από κακοκαιρία υποδεχθήκαμε την Αγία Κάρα του Οσίου Σεραφείμ την οποία εκόμισε ο Προηγούμενος της Ι.Μονής Δομβούς Παχώμιος Μοναχός, με την ευλογία του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.Γεωργίου και την συγκατάθεση του Καθηγουμένου Αρχιμ.π.Νεκταρίου.

Ακολούθησε Μεγάλος Εσπερινός με αρτοκλασία ενώ το πρωί της Κυριακής τελέσθηκε Πανηγυρική Θεία Λειτουργία με θείο Κήρυγμα από τον Παν.Ιεροκήρυκα της Ι.Μητροπόλεως μας Αρχιμ.π.Ιερώνυμο Κυριαζή.

Το απόγευμα στις 5.00 μ.μ εψάλη η Παράκλησις των Βοιωτών Αγίων ενώ στις 6.30 μ.μ τελέσθηκε ο Κατανυκτικός Εσπερινός με θείο Κήρυγμα από τον Παν.Καθηγούμενο της Ι.Μονής Σαγματά Αρχιμ.π.Παίσιο.

Το πρωί της Δευτέρας 13 Μαρτίου 2017 τελέσθηκε η Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία και ο Αγιασμός. Στις 11.00 π.μ εψάλη η Παράκλησις και ακολούθησε η τελετή της αναχωρήσεως του Ιερού Λειψάνου για την Ι.Μονή Δομβούς. Ήταν ένα τριήμερο πλούσιο σε ακολουθίες αλλά και ευλογίες με την συμμετοχή πολλών φιλάγιων πιστών που προσήλθαν με χαρά για να λάβουν την Ευχή του Οσίου. Και του χρόνου.