Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή της Ορθοδοξίας 5 Μαρτίου 2017 το πρωί μετά την Θεία Λειτουργία έγινε η Λιτάνευσις των Αγίων εικόνων πέριξ του Ιερού μας Ναού και αναγνώσθηκε το απόσπασμα από το Συνοδικό της Αγίας Εβδόμης Οικουμενικής Συνόδου υπέρ της τιμητικής προσκυνήσεως των Αγίων Εικόνων.

Το μεσημέρι αναχωρήσαμε για την Σαλαμίνα όπου σύμφωνα με το πρόγραμμα της απογευματινής μας εξορμήσεως, στον Ναύσταθμο μας περίμενε με υπομονή και αγάπη ο Παν.Αρχιμ.π.Αλέξιος Ιστρατόγλου Αντισυνταγματάρχης και Ιεροκήρυξ των Ενόπλων Δυνάμεων συνιεροσπουδαστής μας από τα χρόνια της Ριζαρείου και καλός φίλος, ο οποίος μας υποδέχθηκε στον, με δική του φροντίδα και κόπο, περικαλλή Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου του Ναυάρχου (όπως τον αποκαλούν οι Σαλαμίνιοι)και αφού αναφέρθηκε στην ιστορία του Ναού αλλά και του Ναυστάθμου καθώς και στην προσφορά τους στην Πατρίδα και στους αγώνες της για την ελευθερία και την ανεξαρτησία  προσέφερε σε όλους ευλογίες καθώς και κέρασμα στον αύλειο και πολύ περιποιημένο χώρο του Ναού. Ο π. Αλέξιος είχε την καλοσύνη να μας συνοδεύσει σε όλο το υπόλοιπο πρόγραμμα μας, να μας ξεναγεί, να μας δείχνει τις ιστορικές και φυσικές ομορφιές του νησιού ενώ δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στην προσφορά των στρατιωτικών ιερέων στο πολεμικό μας ναυτικό.

Αργότερα στο Μπατσί προσκυνήσαμε στον παλαιό και ιστορικό Ναό του Οσιομάρτυρος Αγίου Νικολάου του Νέου την περίπυστη και θαυματουργό Εικόνα του την οποία περιφρουρούν ως Κειμήλιο οικογενειακό τα μέλη της Οικογενείας του κ. Νικολάου Πάλλα.

Αμέσως μετά μεταφερθήκαμε στην Ιερά Μονή Παναγίας της Φανερωμένης όπου συμμετείχαμε στον Κατανυκτικό Εσπερινό στο Απόδειπνο και στους Χαιρετισμούς που τελέσθηκαν με την κατανυκτική απόδοση των ύμνων από την Γερόντισσα Παρθενία και τις Αδελφές της Μονής στο κατάγραφο Καθολικό. Επιστρέψαμε αργά το βράδυ έχοντας απολαύσει μια Κυριακή γεμάτη Λατρεία, επικοινωνία, ωφέλεια πνευματική και ψυχαγωγία.