Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Καθαρά Τετάρτη 1η Μαρτίου 2017 το βράδυ τελέσθηκε η καθιερωμένη Αγρυπνία για τον Άγιο Ιερέα Νικόλαο τον Πλανά .Κατά την διάρκεια της Λατρείας  έγινε προσπάθεια να τηρηθεί το Μοναστηριακό Τυπικό της διεξαγωγής της ακολουθίας με την Κατανυκτική Υμνολογία της ημέρας και της μνήμης του Αγίου.

Ξεκινήσαμε με το Μεγάλο Απόδειπνο και την Λιτή του Αγίου με την αρτοκλασία, συνεχίσαμε με τον Όρθρο , τις Ώρες κατά την ανάγνωση των οποίων έγινε η προσκύνηση του λειψάνου του Αγίου και η χρίση με έλαιο από την κανδήλα του και εν τέλει τελέσθηκε η Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία κατά την οποία προσήλθαν πολλοί πιστοί και μετέλαβαν των Αχράντων Μυστηρίων και η ευλογία του Κολλύβου. Μετά την απόλυση ακολούθησε αλάδωτη Τράπεζα στο Αρχονταρίκι μας.