Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την δέουσα λαμπρότητα και Πανηγυρική Κατάνυξη με φυσικά με την συμμετοχή εκατοντάδων Ενοριτών εορτάσαμε την Δεσποτική Εορτή των Αγίων Θεοφανείων στις 6 Ιανουαρίου 2017.

Την παραμονή το πρωί τελέσθηκαν οι Μεγάλες Βασιλικές Ώρες,ο Εσπερινός και η Θεία Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου και ο Μεγάλος Αγιασμός.Το απόγευμα κατά την διάρκεια του Αποδείπνου εψάλη στον Νάρθηκα  η Λιτή της Εορτής, οι δεήσεις, τα Απόστιχα και η Αρτοκλασία σύμφωνα με το Μοναστηριακό Τυπικό.

Το πρωί της Εορτής μετά τον Εόρτιο Όρθρο τελέσθηκε η Πανηγυρική Θ.Λειτουργία και ο Αγιασμός των Υδάτων με το Τίμιο Ξύλο που φυλάσσεται στον Ναό μας.Πρίν το «Δι ευχών» προσφέρθηκε το δώρο της Ενορίας στον μικρό Αλέξανδρο Θεοδώρου μέλος των Νεανικών μας Συνάξεων ο οποίος βρήκε το φλουρί της Ενοριακής Αγιοβασιλόπιττας την ημέρα  της Πρωτοχρονιάς.