Αρχική » Ενοριακά Νέα

ορτάζουμε την Γέννηση τοῦ Σωτῆρος  Χριστοῦ, γιατί μᾶς ἔλυσε ἀπό τά δεσμά τῆς φθαρτῆς  γέννησης.

Σκύβουμε ταπεινά μπροστά στήν ἐλάχιστη Βηθλεέμ, πού μᾶς ἐπανέφερε στόν Παράδεισο.

Προσκυνομε τή Φάτνη, γιατί ὄντας ἄλογοι μᾶς ἔθρεψε μέ τόν Λόγο.

Δοξάζουμε μέ τούς ποιμένες, ὑμνοῦμε μέ τους ἀγγέλους, χορεύουμε μέ τούς Ἀρχαγγέλους.

Λατρεύουμε το Θεῖο Βρέφος, γιατί μέ τη Γέννησή Του συντελέσθηκε καθώς λέγει ὁ Ἅγ. Γρηγόριος  ὁ Θεολόγος «ἡ ἐμή τελείωσις καί ἀνάπλασις, καί πρός τόν πρῶτον Ἀδάμ ἐπάνοδος».

Εχόμαστε,  νά στρέψουμε τόν νοῦν καί τήν καρδιά ὄχι μόνον τίς Ἇγιες αὐτές Ἡμέρες τῶν Ἑορτῶν, ἀλλά καθ΄  ὅλη τή διάρκεια  τῆς νέας χρονιάς στο Παιδίον τῆς Φάτνης  καὶ να Τὸ εὐαρεστήσουμε  μὲ ἔργα Λατρείας, Πίστεως καὶ Ἁγάπης.

Το Εκκλησιαστική Συμβούλιο