Αρχική » Κατήχηση » Κηρύγματα

Καρποί της παρουσίας του Αγ. Πνεύματος στην ζωή της Εκκλησίας είναι οι Άγιοι Πάντες. Γι΄ αυτό γιορτάζουμε την μνήμη τους αμέσως μετά την Κυριακή της Πεντηκοστής .Εκεί λοιπόν ακούσαμε ότι όλοι μας είμαστε μέλη της Εκκλησίας (και μακάρι να είμαστε ζωντανά και όχι νεκρά μέλη) και μαζί με τους Αγίους αποτελούμε μία «Κοινωνία Αγίων».Οι Άγιοι της Εκκλησίας μας, μας δείχνουν ότι τα μέλη της εν ουρανώ θριαμβεύουσας και της επί γης στρατευομένης Εκκλησίας είναι ενωμένα με δεσμούς πνευματικούς, ισχυρούς και άρηκτους. Ο ουρανός και η γη στην Εκκλησία γίνονται ένα Σώμα. Αυτή η κοινωνία των Αγίων είναι που τρέφει και ποτίζει πνευματικά τα τέκνα της Εκκλησίας. Γι΄ αυτό και η Τιμή προς τους Αγίους και ο εορτασμός της μνήμης τους δεν είναι κάτι ξεχωριστό από την Λατρεία και την λειτουργική ζωή της Εκκλησίας αλλά μέρος αυτής. Η ορατή και η αόρατη Εκκλησία είναι παρούσα σε κάθε Θ. Λειτουργία και λαμβάνει μέρος στο Μυστήριο θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάθε Θ. Λειτουργία που τελούμε οι πιστοί εδώ στην γη, είναι μία, εικόνα και μία συμμετοχή αόρατη, σε εκείνη την μοναδική Θ. Λειτουργία που τελείται ασταμάτητα στον ουρανό. Ο Ιερεύς όταν προσκομίζει τα Τίμια Δώρα βγάζει από το πρόσφορο Τον Άμνο Τον Άρτο δηλ. που έχει τα γράμματα ΙΣΧΣ ΝΙΚΑ και τον τοποθετεί στο κέντρο του ιερού δισκαρίου. Δεξιά Του αμέσως βάζει Την Τριγωνική μερίδα Της Θεοτόκου με τα Γράμματα ΜΡΘΟΥ  ενώ αριστερά του τα εννέα μικρά τρίγωνα που διακρίνουμε στο πρόσφορο τα οποία αντιστοιχούν στα 9 Αγγελικά Τάγματα και που προσκομίζονται εις Τιμήν και μνήμην των Αγγέλων, των Προφητών, των Αποστόλων, των Ιεραρχών, των Μαρτύρων, των Οσίων, των Αναργύρων, των Δικαίων και του Αγίου του οποίου τελούμε την Θ. Λειτουργία. Αμέσως μετά κάτω από τον Άμνο τοποθετεί την μερίδα του Επισκόπου της Τοπικής Εκκλησίας και γύρω τους τις μερίδες των ζώντων και των κεκοιμημένων. Έτσι, λοιπόν στο Ιερό δισκάριο σε κάθε Θ. Λειτουργία έχουμε την Εικόνα της Εκκλησίας ως Σώματος Χριστού με μέλη όλους τους Πιστούς και εκείνους που απολαμβάνουν την αμοιβή των κόπων τους δηλ. τους Αγίους και Εκείνους που βαδίζουμε τον δρόμο προς την σωτηρία. Ιδού η Εικόνα. Ο Χριστός στο μέσον, δεξιά του η Παναγία, αριστερά του οι Άγιοι, από κάτω ο Επίσκοπος, ο Κλήρος ο λαός, και οι Ψυχές των κεκοιμημένων.

Σήμερα λοιπόν τιμούμε όλους τους Άγιους και τους γνωστούς και τους Αγνώστους, τα πνευματικά αυτά αστέρια τα οποία φωτίζουν το στερέωμα της Εκκλησίας μας και που γίνονται  «λυχνάρια που μας δείχνουν τον δρόμο προς την αιώνια ζωή».

Τιμώντας τους Αγίους μας, τιμούμε τον Χριστό, ο οποίος παρατείνεται δια των Αγίων. Δηλ. οι Άγιοι είναι μία προέκταση του Χριστού ο οποίος παραμένει ο αυτός, ο ίδιος δηλ. και χθες και σήμερα και εις τους Αιώνες.  Κάθε ημέρα η Εκκλησία μας προβάλλει έναν η και περισσότερους Αγίους και μας προτρέπει να του μιμηθούμε κατά το δυνατόν αφού η μεγαλύτερη Τιμή που μπορούμε να  κάνουμε σ΄ έναν Άγιο είναι όχι μόνο να ασπασθούμε το Εικόνισμα Του, η το λειψανό Του, η τον Τάφο Του, αλλά κυρίως να μιμηθούμε έστω και στο ελάχιστο την αγία ζωή Του. Στην προσπάθεια μας αυτήν επιζητούμε τις δραστικότατες πρεσβείες Του και την απαραίτητη για μας προστασία Του.

Οι Άγιοι μας δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι είναι πραγματικοί φίλοι μας οι οποίοι βάδισαν την ζωή αυτή πριν από εμάς και μας δείχνουν με μεγάλη προθυμία τον ορθό δρόμο όταν τους το ζητούμε. Για τους ενορίτες κάθε ενορίας σημαντική είναι η Παρουσία του Αγίου στο όνομα του οποίου Τιμάται ο Ενοριακός Ναός. Για εμάς η σωματική Παρουσία του Αγίου μας είναι ένα μήνυμα ελπίδας και χαράς, είναι αφορμή για περισσότερο αγώνα είναι τέλος βεβαίωση σωτηρίας και αναστάσεως. Έτσι που βρίσκεται το Τίμιο Λείψανο Του στο μέσον του Ναού, αισθανόμαστε τον Άγιο μας ολοζώντανο ανάμεσά μας και συμπροσευχόμενο σε κάθε Θ. Λειτουργία. Είδατε πόσο μεγάλη ευλογία απολαμβάνουμε όταν ερχόμαστε κοντά στον Άγιο μας ;

Τέλος, οι Άγιοι αδελφοί μου μας δείχνουν τις πηγές των υδάτων και μας προσκαλούν να δροσιστούμε, μας καλούν στο Θείο Δείπνο, το οποίο ετοίμασε ο Θεός για όλους μας στην Βασιλεία Του.Μας δείχνουν το Ι. Ευαγγέλιο, το σωτήριο αυτό τιμόνι στο νοητό σκάφος της Εκκλησίας και μας λένε : «Αυτό το βιβλίο δεν είναι σαν τα άλλα. Και ούτε είναι ανεφάρμοστο. Εμείς το εφαρμόσαμε. Διαβάστε το και σεις, ακούστε Το, και ερμηνεύστε το όπως το ερμηνεύει η αγία μας Εκκλησία».Ας αφήσουμε αυτήν την ώρα την ψυχή μας να ξεχειλίσει από αγάπη, σεβασμό και απεριόριστη εμπιστοσύνη για τους Αγίους Πάντες και ας επαναλάβουμε αυτά τα λίγα λόγια προσευχής, επικαλούμενοι την ανεκτίμητη μεσιτεία τους : Πασαι των Αγγέλων αι Στρατιαι, Πρόδρομε Κυρίου Αποστόλων οι δωδεκας, οι Αγιοι Πάντες μετά της Θεοτόκου ποιήσατε πρεσβείαν εις το σωθήναι ημάς.