«Ἀνοίξω τὸ στόμα μου καὶ πληρωθήσεται πνεύματος...»

- Προσέξατε ποτέ αυτά τα λόγια της ωδής; Κι εσείς, όταν ανοίγετε το στόμα σας, τα λόγια σας να είναι μετρημένα.Να μην μιλάτε με ανόητο τρόπο και για ανόητα θέματα γιατί μπορεί να βλάψετε τους άλλους. Να παρακαλάτε τον Θεό, όποτε ανοίγετε το στόμα σας, να σας γεμίζει με το πνεύμα Του, να λέτε λόγια συνετά και δικά Του!

Αυτή ήταν η συμβουλή ενός πνευματικού πατέρα σε κάποιες ψυχούλες του Θεού.

- Ναι πάτερ μου, έχετε δίκιο, είπε μια νεαρή κοπέλα. Εγώ μιλάω συνέχεια στον άντρα μου πολύ και για το παραμικρό. Τον ζαλίζω. Αλλά δεν σημαίνει ότι του κάνω κακό… Έτσι δεν είναι; Η παροιμία λέει: Σκυλί που γαυγίζει μην το φοβάσαι, δεν δαγκώνει!

- Ναι κόρη μου, δεν δαγκώνει… Είναι αλήθεια. Όμως όταν κάποιος έχει έναν σκυλί να γαυγίζει συνέχεια πάνω από το κεφάλι του, κάποια στιγμή θα τον πιάσει πονοκέφαλος… Κι όταν παραπονοκεφαλιάσει, μπορεί να τρελαθεί… και για να το ξεφορτωθεί, να του ρίξει και καμία φόλα. Και τότε… θα κλαίνε οι άλλοι το άμοιρο το σκυλί… Γι’ αυτό, πρόσεξε κι εσύ να μην έχεις την ίδια κατάληξη… Κατάλαβες;