Αρχική » Ενοριακά Νέα

Δευτέρα 17 Αυγούστου 2015

Αναχώρηση από τον Ναό μας στις 6.00 π.μ για την Ιερά Μονή Παναγίας Μαλεβής με στάση στον Ισθμό Κορίνθου. Μετά το πρωινό καφέ θα συνεχίσουμε προς Τρίπολη  και Άγιο Πέτρο Κυνουρίας. Άφιξη στην Ιερά Μονή Μαλεβής όπου θα προσκυνήσουμε την Θαυματουργό Εικόνα της Μυροβλυτίσσης.

Αναχώρηση για την Σπάρτη όπου θα απολαύσουμε το μεσημεριανό μας φαγητό και επίσκεψη στην Καστροπολιτεία του Μυστρά. Αναχώρηση για Καλαμάτα δια μέσου Ταΰγετου.

Άφιξη και τακτοποίηση στο Ξενοδοχείο το απόγευμα. Ελεύθερος χρόνος για μπάνιο, βόλτα, δείπνο και για γνωριμία με την νυκτερινή Καλαμάτα. Διανυκτέρευση.

Τρίτη 18 Αυγούστου 2015

Πρωινό στο Ξενοδοχείο στις 7.30 π.μ. Προσκυνηματική Επίσκεψη στον Ι.Ναό της Πολιούχου της Καλαμάτας Παναγίας Υπαπαντής , στην Ιερά Μονή Αγίου Κωνσταντίνου & Ελένη (Καλογραιών) , τον Ιερό ναό Αγίων Αποστόλων όπου ευλογήθηκε  η επαναστατική σημαία και ξεκίνησε  η Επανάσταση του 1821 και στο Ιερό Ησυχαστήριο του Αγίου Προφήτη Ιωήλ.

Αναχώρηση  για την  Ιερά Μονή Παναγίας Βουλκάνου όπου θα προσκυνήσουμε την φερώνυμη Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας μας και στην συνέχεια θα καταλήξουμε στο Ιερό Προσκύνημα της Αγίας Οσιομάρτυρος  Θεοδώρας όπου θα θαυμάσουμε τα 17 δένδρα που αναφύονται επάνω στην στέγη του και θα πάρουμε αγίασμα από το ποτάμι που περνά από κάτω σύμφωνα με την προσευχή της Αγίας: «Κύριε το σώμα μου να γίνει Ναός, τα μαλλιά μου δένδρα και  το αίμα μου ποτάμι».

Μεσημεριανό φαγητό στην όμορφη περιοχή Βάστα (γύρω από το Προσκύνημα)  και επιστροφή στην Θήβα με ενδιάμεση στάση στο Λουτράκι.

Σας  Προσκαλούμε με αγάπη

Εκ του Ι.Ναού