Αρχική » Ενοριακά Νέα

Το ότι υπήρχε έντονη προσευχητική διάθεση στον Ναό μας και η γλύκα που νοιώσαμε καθ' όλη την διάρκεια του Ακαθίστου Ύμνου (αυτά οφείλονται στους υπέροχους χορούς του Ναού μας) φανερώνουν ότι οι πιστοί συναγωνήσθηκαν ο ένας τον άλλον στην επίπονη προσευχητική πορεία αλλά και η μυστική παρουσία της Κυρίας Θεοτόκου  για χάρη της οποίας αγρυπνήσαμε την Παρασκευή 27 Μαρτίου 2015 συνέβαλαν σε αυτό.Ξεκινήσαμε στις 7.30 μ.μ και τελειώσαμε στις 12.30 την νύκτα.

Εψάλη το Μικρό Απόδειπνο με τις τέσσερις Στάσεις των Οίκων η τέταρτη εκ των οποίων ειπώθηκε ενώπιον της Εικόνος της Παναγίας της Γεροντίσσης  μέσα στο Ιερό.Μετά την ολιγόλεπτη διακοπή εψάλη ο Όρθρος και ακολούθησε η Θ.Λειτουργία με αρτοκλασία και το κόλλυβο.

Μετά την Λατρεία παρετέθη Τράπεζα ειγείων αγαθών σε πάνω από 60 αγρυπνήσαντες.