Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο θεσμός των Ενοριακών Συνάξεων και των Εσπερινών κηρυγμάτων είναι πολύτιμος για τρείς πολύ συγκεκριμένους λόγους:

«Πρώτον, συνδέει εν Χριστώ όλα τα μετέχοντα πρόσωπα εις μίαν οικογένειαν και τα ενώνει με την ενορίαν και με τον ιερέα.

Δεύτερον, καθιστά προσιτές τις αναπτυσσόμενες Χριστιανικές αλήθειες εις τους μετέχοντας και συμβάλλει θετικά στην ενσυνείδητη βίωσί των.

Τρίτον, αναπτύσσει, με τον διάλογο και τονίζει την αξία του προσώπου, πράγμα που έχει θεμελιώδη ψυχολογική αξία. Έτσι οι άνθρωποι θερμαίνονται και συνηθίζουν να θεωρούν τον Ναόν σπίτι των, σαν οικείον περιβάλλον και αναπαύονται με το να συχνάζουν εις αυτόν και να τον βοηθούν».

Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Χριστόδουλος