Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Tη μνήμη τριών αδελφών αγίων Παρ­θένων καί της Μητέρας των εορτάζει, καί τιμά σήμερα ή Εκκλησία, της Πίστεως, της Ελπίδος καί τής Αγάπης καί της μητέρας των Σοφίας. Οι τρεις αδελφές στάθηκαν μέ γενναιότητα μπροστά στον ειδωλολάτρη τύραννο, ωμολόγησαν τό Χριστό κι επεσφράγισαν την ομολογία τους μέ μαρτυρικό θάνατο.

Η μητέρα τους αντίκρυσε μέ θαυμαστή καρτερία τό μαρ­τύριο των θυγατέρων της, εκήδευσε μέ καύχηση τά τίμια σώματά τους κι όπως τό εύχήθηκε, απέθανε επάνω στον τάφο τους κι ακολούθησε κι αυτή, τέταρτη στό μαρτύριο, τά τέκνα της. Τέτοιες θυσίες είναι πού άγιάζουν τον κόσμο καί τό αιμα τέτοιων Μαρτύρων είναι πού ξεπλένει τις ντροπές πού λερώνουν τό πρόσωπο τής γής.

Γιά τό θάνατο τέτοιων Αγίων ανέχεται δ Θεός καί ζούν τόσοι αμαρτωλοί κάτω από τον ούρανό. Κι είναι πάντα πολύ περισσότεροι οί Άγιοι στον κόσμο καί γύρω από μας, παρ’ όσο εμείς νομί­ζομε.

Μικρός Συναξαριστής