Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Αληθινή ζωή είναι η γεύση της αγάπης του Θεού(Κοινωνία με τον Θεό). Για να είναι σε ενέργεια αυτή η αγάπη, ο άνθρωπος  θέλει να δίνει αγάπη.

Η Εκκλησία δεν προτρέπει σε καλά έργα(σέβεται την ελευθερία του ανθρώπου), αλλά τα καλά έργα είναι συνέπεια της κοινωνίας του ανθρώπου με τον Θεό.

Παίρνει δηλαδή ο άνθρωπος ζωή και θέλει να προσφέρει ζωή (καλά έργα με αγάπη), ως συνέπεια της αληθινής κοινωνίας με τον Θεό και όχι γιατί έτσι πρέπει για να είναι καλός άνθρωπος ή καλός χριστιανός.

Καλός πραγματικά άνθρωπος είναι αυτός που μπορεί να καρποφορήσει η αγάπη του Θεού (ο Θεός μπορεί να αναπαυθεί μέσα στην καρδιά του).

π. Βαρνάβας Γιάγκος