Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Λίγοι Άγιοι της Εκκλησίας είναι τό­σο δημοφιλείς σάν τον Άγιο Γεώργιο. Σέ Ανατολή καί Δύση o Tροπαιοφόρος του Χριστού τιμάται καί εορτάζεται σήμερα, «ώς των αιχμαλώτων ελευθερωτής καί των πτωχών υπερασπιστής, ασθενούντων ιατρός, βασιλέων υπέρμαχος». Σέ κάθε πόλη καί χωριό υπάρχουν εκκλησίες αφιερωμένες στ’ ονομά του, οι στρατιωτικές σημαίες έχουν την εικόνα του καί μεγάλοι βασιλικοί οίκοι τον τιμούν για προστάτη τους. Είναι ο νέος, ό ωραίος στο σώμα καί τήν ψυχή, ο γενναίος στρατιώτης καί άθλητής, πού δίνει τα πάντα γιά το ευγενέστερο ιδανικό, γιά τήν πίστη. Στούς νέους αρμόζει νά αγωνίζωνται καί νά δίνωνται γιά τά ιδανικά τους· κι ό Γεώρ­γιος, σάν γενναίος άθλητής, πού «δέρεται καί νίκα», θυσιάζεται καί πέφτει, μά τήν ίδια ώρα ο θάνατός του είναι γέννηση, καί νίκη τής ζωής έναντίον του θανάτου. Η ημέρα τού θανάτου των Αγιων Μαρτύρων είναι ή γενέθλιος ημέρα των.

Μικρός Συναξαριστής