Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο αγώνας της Μεγάλης Σαρακοστής αποτελεί ένα είδος αποδεκατισμού. Οι Εβραίοι προσέφεραν το δέκα τοις εκατό από τα εισοδήματα τους σε φιλανθρωπίες και σε έργα ευποιίας.

Η Μεγάλη Σαρακοστή αποτελεί το δέκα τοις εκατό ολόκληρου του χρόνου. Καλούμαστε σαν συνεπείς Χριστιανοί να αγωνισθούμε αυτήν την περίοδο ιδιαίτερα, αλλά και στις άλλες Σαρακοστές (Χριστουγέννων, Δεκαπενταυγούστου, Αποστόλων) και να προσφέρουμε τον δικό μας αποδεκατισμό με την μετάνοια, την προσευχή, την αγάπη, την συγχωρητικότητα, την εσωστρέφεια, την ελεημοσύνη, την εξομολόγηση και την συχνή Θεία Κοινωνία  για να καλύψουμε τις ελλείψεις ολοκλήρου του χρόνου, τα «σπασμένα» της πνευματικής μας ζωής ,ότι δεν μπορέσαμε η δεν θελήσαμε να κάνουμε τον υπόλοιπο καιρό και να δείξουμε στον Φιλάνθρωπο Δεσπότη μας την διάθεση μας και την επιθυμία μας να αγωνισθούμε για να προοδεύσουμε και να προκόψουμε στην πνευματική μας ζωή.

Αξίζει λοιπόν τον κόπο ο αγωνας αυτός της Σαρακοστής!Το κέρδος θα είναι μεγάλο!