Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

ΕΝΑΣ   Ἐρημίτης ποὺ ἀσκήτευε στὴν ἔρημό του  Ἰορδάνου, εἶχε  χρόνια πολλὰ νὰ πειραχτεῖ  ἀπὸ τὸ διάβολο . Αὐτὸ τοῦ εἶχε δώσει θάρρος κι ἔλεγε συχνὰ πὼςὁ ἐχθρὸς δὲν τολμοῦσε νὰ πειράξη τοὺς ἀγωνιστᾶς, πήγαινε  μόνο στοὺς ἀμελεῖς καὶ ὀκνηρούς. Κάποτε παρουσιάστηκε μπροστὰ τοῦ ὁ διάβολος καί  του παραπονέθηκε.

-Τί σου χω κάνει, ββ, κα μ΄ ξευτελίζεις τσι. Μήπως ποτ σ΄πείραξα;

-Φύγε π δ, πονηρ πνεῦμα φώναξε φοβα ρημίτης, κα σήκωσε τ ραβδί του ν τν χτυπήση. Δν χεις δικαίωμα ν πειράζης τος δούλους το Χριστο . Πήγαινε σ΄κείνους , πο μ τν προσεξία τους σ προσκαλον.

-Ἔτσι ,λοιπόν, νομίζεις  κανε διάβολος  μ κακία .Δ θ βρς εκαιρία ν σ ρίξω  στ σαράντα χρόνια, πο χεις ν ζήσης κόμη;

Βέβαιος τώρα πὼς  τὸ δόλωμὰ εἶχε κι’ ὃλας  πετύχει ,ἔγινε ἄφαντος, ἀφήνοντας στὸν ἀέρα ἕνα γέλιο ἀνατριχιαστικό. Ἀπὸ τὴν ἴδια στιγμὴ λοιπὸν ,ἄρχισαν νὰ συγχύζονται οἱ λογισμοὶ τοῦ Ἐρημίτη.

-Σαράντα χρόνια ζω κόμη! ναι παρ πολλά! μονολογοῦσε διαρκς.

Κι’ ὕστερα ἀπο λίγο:

ν πηγαίνω στν κόσμο ν ἰδῶ λίγο τος συγγενες μου; ς δώσω κα μία μικρ ξεκούραση στ βασανισμένο μου κορμί.ταν γυρίσω, συνεχίζω τν σκηση.χω καιρ μπροστά μου.Σαράντα χρόνια ζωή!

Πῆρε τὴν ἀπόφαση κι ἕνα πρωινὸ ξεκίνησε μὲ τὸ ραβδὶ στὸ χέρι γιὰ τὴν πολιτεία. Μὰ ὁ φιλάνθρωπος Θεὸς λυπήθηκε τόσων  χρόνων κόπους κι ἔστειλε τὸν ἄγγελό του νὰ τὸν ἐμποδίση.

-Πο πς, ββ; ρώτησε Αγγελος, φράζοντας το τδρόμο.

-Στν πόλη,βιάστηκε ν π Ερημίτης.

λογημένε  νθρωπε , τώρα στ τέλος τς ζως σου φησες ν σ ξεγελάσει  πονηρός; Βιάσου  ν γυρίσεις στν καλύβα σου κα κλαῦσε τν νοησία σου,προτο ν εναι  πι πολ ργ γι σένα.

Ντροπιασμένος γιὰ τὸ παθημὰ τοῦ , ὁ γέρο-ἐρημίτης,γύρισε πίσω στὸ κελλί του κι ὕστερα ἀπὸ τρεῖς μέρες  πέθανε.