Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με σκοπό την πνευματική μας τροφοδοσία και την ενίσχυση μας στον αγώνα της Μεγάλης Τεσσαρακοστής υποδεχθήκαμε το Σάββατο 30 Μαρτίου 2013 την Τιμία και Χαριτόβρυτο Κάρα του Οσίου Σεραφείμ του Δομβοίτου ενός εκ των Δέκα Βοιωτών Αγίων τους οποίους τιμά η Ενορία μας κάθε χρόνο την Δεύτερη Κυριακή των Νηστειών με την Πανήγυρη του Αριστερού Κλίτους του ναού  που διοργανώνει, το οποίο είναι αφιερωμένο  από το 2002 στην μνήμη τους. Το Σάββατο το απόγευμα έγινε η Υποδοχή του Τιμίου Θησαυρίσματος στον προαύλιο χώρο του Ναού όπου υπο την ψαλμώδιση των Ιδιομέλων της Λιτής των Αγίων με αίσθηματα κατανύξεως και σεμνής προσμονής οι πιστοί υποδέχθηκαν τον Πολιό Καθηγούμενο της Ι.Μ Δομβούς Γέροντα Παχώμιο ο οποίος εκόμισε το Τίμιο Λείψανο. Αμέσως μετά την Δέηση που αναπέμφθηκε ακολούθησε ο Μεγάλος Πανηγυρικός Εσπερινός με αρτοκλασία στον οποίον έψαλαν οι Πρωτοψάλται κ.Χριστοφόρος Σωφρονίου Ιατρός Καρδιολόγος εκ Χαλκίδος  φίλος της Μονής και της Ενορίας μας , ο Πρωτοψάλτης του Ναού μας κ.Δημ.Αναδιώτης,ο Λαμπαδάριος κ.Δημ.Τζαφέρης και οι Συνεργάτες του. Λίγο αργότερα ακολούθησε το Απόδειπνο με τους Χαιρετισμούς.

To πρωί της Κυριακής μετά την Πανηγυρική Θ.Λειτουργία έγινε μικρή Λιτάνευση της Αγίας Κάρας εντός του Ναού και ενώπιον της Εικόνος των Βοιωτών Αγίων αναγνώσθηκε η Ευχή που συνέταξε για την περίσταση η Γερόντισσα Ισιδώρα Καθηγουμένη της Ι.Μ Αγ.Ιεροθέου Μεγάρων . Το μεσημέρι παρετέθη εόρτιος Τράπεζα στην οποία παρακάθισαν δεκάδες συνδαιτυμόνες. Το απόγευμα εψάλη η Παράκλησις των Βοιωτών Αγίων και έγινε χρίσις με Άγιο Έλαιο. Στις 7 τελέσθηκε ο Κατανυκτικός Εσπερινός με Θείο Κήρυγμα από τον Παν.Ιεροκήρυκα της Ι.Μ Φωκίδος Αρχιμ.π.Νεκτάριο Καλύβα ο οποίος μίλησε με θέμα:«Το τρίπτυχο των αρετών και η τριλογία των χαρισμάτων κατά τον Άγιο Γρηγόριο τον Παλαμά».Στιν Εσπερινή Ακολουθία συμμετείχαν ο Αιδεσιμολ.Αρχιερατικός Επίτροπος Πρωτ.π.Γεωργ.Τουλουμάκος Εφημέριος του Ι.Ν Αγ.Δημητρίου –Μεγ.Παναγίας Θηβών καθώς και οι Αιδεσιμολ.π.Παναγ.Κανιάρης Εφημέριος του Ι.Ν Αγ.Κων/νου Θηβών και π.Μιχαήλ Κατσίνας Εφημέριος του Ι.Ν Αγ.Αθανασίου Θηβών. Ακολούθησε κέρασμα με αλμυρά και γλυκά εδέσματα από τις Κυρίες του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» στο Αρχονταρίκι μας όπου ο π.Νεκτάριος  με την γλυκόλαλη φωνή του έψαλε διάφορα υμνολογήματα του Οσίου ως  αντίδωρο  φιλοξενίας και αγάπης.

Το πρωί της Δευτέρας μετά την Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία και τον Αγιασμό ήλθαν οι Μαθητές του 6ου Δημοτικού Σχολείου Θηβών με την συνοδεία των Δασκάλων τους και ''χαιρέτησαν'' την Αγία Κάρα.Στις 10.30 π.μ τελέσθηκε η Παράκληση στον Όσιο και περίπου στις 11.00 π.μ με συγκίνηση  κατευοδώσαμε το Τίμιο Θησαύρισμα για την Ι.Μονή Δομβούς όπου ευλαβώς φυλάσσεται. Ήταν ένα τριήμερο με πλούσιες και πολλές Λατρευτικές ευκαιρίες και ακόμη μεγαλύτερες και πλουσιότερες  ευλογίες.