Αρχική » Ενοριακά Νέα

Το Σάββατο 23 Μαρτίου 2013 ημέρα που η Εκκλησία μας τιμά και εορτάζει το δια των κολλύβων παράδοξο Θαύμα του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Θεοδώρου του Τήρωνος είχαμε την χαρά, την ευλογία και την Τιμή να δεχθούμε την προσκυνηματική Επίσκεψη των εκατό και πλέον μελών του Ορθοδόξου Χριστιανικού Συλλόγου «Σχολή Παντανάσσης» ο οποίος δραστηριοποιείται ιεραποστολικά σε ολοκληρη την Ελλάδα και με τον  Ορθόδοξο τρόπο ζωής προβάλλει στα μέλη του τα γνήσια και σταθερά πρώτυπα που έχουμε όλοι ανάγκη  στην πνευματική μας πορεία. Αφού τελέσθηκε η Θ.Λειτουργία με αρτοκλασία και ευλογήθηκε το κόλλυβο του Αγίου ακολούθησε καφές και διάφορα κεράσματα για όλα τα μέλη του Συλλόγου στο Αρχονταρίκι.

Αμέσως μετά o επικεφαλής κ.Κων/νος Κολοκυθάς ανέπτυξε επίκαιρο θέμα  και προσέφερε τροφή πνευματική στο ακροατήριο του το οποίο με δίψα απολάμβανε το ζουμερά και γλυκόχυμα λόγια του ομιλητού. Με ιδιαίτερη ευλάβεια προσκύνησαν του Λείψανο του Οσιομάρτυρος Νικολάου του Νέου και αναχώρησαν για την Αθήνα αφήνοντας πίσω τους τις καλύτερες των εντυπώσεων για το Εκκλησιαστικό ήθος, την πνευματικότητα, την προσήλωση στις παραδόσεις του Γένους αλλά και τον Παραδοσιακό τρόπο συμμετοχής στην Λατρευτική και Μυστηριακή ζωή της Εκκλησίας.

Υπογραμμίζουμε εδώ τον σύνδεσμο του Συλλόγου με τον Πολυαγαπημένο και Σεβαστό Γέροντα Δωρόθεο Καθηγούμενο της Ι.Μ Αγ.Νικολάου Άνδρου ο οποίος με την στιβαρή Προσωπικότητα του αλλά κυρίως με την Πνευματικότητα του καθοδηγεί ψυχές και εμπνέει στην  εν Χριστω πορεία. Ιδιαιτέρως χαρήκαμε την παρουσία της Οικογενείας του κ.Δημητρίου Παμπούκη με την οποία κοινός σύνδεσμος αποτελεί ο Γέρων Δωρόθεος χειραγωγός και υπστηρικτής τους σε κάθε δοκιμασία.