Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την συμμετοχή πυκνότατου εκκλησιάσματος στο οποίο προστέθηκαν και δεκάδες παιδιά μέλη των νεανικών μας Συνάξεων, με εικονίσματα στα χέρια όλων καθ΄όλη την διάρκεια της Λατρευτική Σύναξης, εορτάσθηκε το «Πάσχα της Σαρακοστής» την  Κυριακή της Ορθοδοξίας 24 Μαρτίου 2013 η νίκη της Αγίας μας Πίστεως επι της αιρέσεως της Εικονομαχίας η οποία συντάραξε την Εκκλησία για περισσότερο από έναν αιώνα.

Μετά την Πανηγυρική Θ.Λειτουργία ακολούθησε η Λιτάνευση των Σεπτών Εικόνων γύρω από τον Ναό και η ανάγνωση του Συνοδικού της Ζ΄Οικουμενικής Συνόδου Υπέρ της Τιμητικής Προσκυνήσεως τους.