Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την αγαπημένη Ακολουθία του Αγίου Ιερέως Νικολάου του Πλανά εορτάσαμε την Μνήμη του την Παρασκευή 1η Μαρτίου 2013 . H Aγρυπνία ξεκίνησε με την ακολουθία της Μεταλήψεως το Μικρό Απόδειπνο και τους Χαιρετισμούς και συνεχίσθηκε με τον Μεγάλο Εσπερινό ,την Ακολουθία της Λιτής τον εόρτιο Όρθρο,την προσκύνηση του Ι.Λειψάνου του Αγίου και η με Άγιο Έλαιο χρίση των πιστών και ολοκληρώθηκε με την Μεταμεσονύκτια Θ.Λειτουργία και την ευλογία του Κολλύβου.

Ως Δώρο Θεού δεχθήκαμε την συμμετοχή στην Αγρυπνία μας του Αγιορείτου Ιερομονάχου π.Νικηφόρου Λαυριώτου πρ.Πρωτοψάλτου στο Πρωτάτο Καρυών Αγίου Όρους ο οποίος  με τον ιδιάζοντα καλογερικό τρόπο καθώς και με την ψαλμώδιση των Πολυελαίων στον Όρθρο , των Τυπικών αλλά και του «Άξιον εστίν» ενώπιον της Τεμπλαίας Θεομητορικής Εικόνος  στη Θ.Λειτουργία, μας μετέφερε στο Περιβόλι της Παναγίας μας.

Κοντά του  ο Πρωτοψάλτης μας κ.Δημ.Αναδιώτης με τέχνη και παιδεία μουσική αλλά και με εμπειρία από Αγιορείτικη Αγρυπνία συνέβαλε  μαζί με τον Αγιορείτη στο να δημιουργηθεί προσευχητική ατμόσφαιρα στο Ναό. Μετά την Λατρευτική πανδαισία ακολούθησε Αβραμιαία Τράπεζα στο Αρχονταρίκι μας όπου οι Κυρίες του «Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης» για μια ακόμη φορά ..αρίστευσαν…!